Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Естония - ампутираният тигър

18 октомври 2012, 08:23 часа • 16751 прочитания

За двайсетина години населението на Естония е намаляло с почти 1/5. Много естонци не виждат перспектива в родината си и я напускат. Иначе малката балтийска страна е смятана за отличничката на Европа.

1 300 евро чисти получава Демис Фол в склада за авточасти в Кейла - малък град, отдалечен на един час път с кола западно от столицата Талин. Заплащане, което в Естония не е чак толкова лошо. Служители в обществената сфера, например учители, получават едва 500 - 600 евро месечно. С толкова пари трудно се преживява, защото наемите и цените на хранителните продукти са вече почти толкова високи, колкото и в Западна Европа. Точно затова все повече естонци искат да напуснат страната - точно както Демис Фол:

"Ще отида във Финландия. Ако работя там 5 години, ще добия право на финландска пенсия. Във Финландия всичко е по-добре: здравеопазването, социалните услуги, условията за работа. И без друго говоря финландски, защото баба ми е от руската област Карелия по границата с Финландия."

Естонците бягат

Финландия е предпочитана цел за много естонци, които напускат страната си по икономически причини. 40 000 естонци живеят и работят междувременно в района на Хелзинки, а в цяла Скандинавия те са около 100 хиляди. Последното преброяване показва тревожна картина: естонското население е намаляло до 1 милион и 300 хиляди, от началото на 90-те години малката балтийска република е изгубила 18% от жителите си.

Правителството е наясно с тревожните последици от емиграцията, казва естонският министър на финансите Юрген Лиги. Той обаче разглежда проблема в общоевропейски и исторически контекст: "Намаляването на населението е реалност, но това е проблем за цяла Европа. Въпросът не е само в емиграцията - естонските семейства отглеждат твърде малко деца, затова и нашата семейна политика се опитва да създаде повече стимули. Освен това през 90-те години в Естония имаше много радикални пазарно-икономически промени, които също доведоха до емиграция."

Непривлекателната отличничка

Много от сънародниците му напуската страната си. Министър Лиги привежда безброй аргументи.

Глобалната криза през 2009 г., казва той, засегна и Естония, но благодарение на желязната бюджетна дисциплина и политиката на икономии страната се смята за отличничката на Европа. През 2011 г. икономиката е отбелязала растеж от цели 7,6%, а държавното задлъжняване е само 6%, изтъква министърът.

Само че положителните икономически данни не топлят естонците: средната работна заплата е едва 800 евро, а средната месечна пенсия - 320 евро.

Демис Фол продължава да си търси работа във Финландия. Досега е получил две предложения, но само чрез интернет и Фейсбук не става. Затова е решил да се качи на ферибота и да отиде в Хелзинки - на място да си търси работа.

"Много се говори за напредъка на Естония, но аз не виждам истинско развитие. В провинцията работа няма, само в по-големите градове като Талин, Тарту и Нарва. Мен лично вече нищо не ме задържа в Естония!" - казва Денис.

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес