ЕС отмени временно повечето санкции срещу Мианмар

23 април 2012, 13:31 часа • 3681 | прочитания

Външните министри на страните от Евросъюза решиха да отменят временно повечето санкции срещу Мианмар /бивша Бирма/, и по-специално ограниченията, наложени на повече от 800 компании, като в сила остава обаче оръжейното ембарго, заявиха дипломатически източници, предаде БГНЕС.

Още: Прогноза за времето - 17 април 2025 г. (четвъртък)

Още: Майка от Враца се нуждае от помощ в борбата с коварно заболяване

Отмяната на санкциите ще важи за срок от 1 година.

"За да приветства и насърчи процеса на реформи" в Мианмар, Европейският съюз ще прекъсне временно действието на рестриктивните мерки, наложени на правителството, с изключение на ембаргото върху оръжията, което остава в сила", се казва в приетата от министрите декларация.

ЕС ще следи отблизо ситуацията на място и "ще откликне позитивно на прилагащите се реформи", заявяват по-нататък първите дипломати на 27-те.

Още: Най-важните новини за деня: 16 април 2025 г.

Още: Още един спокоен пролетен ден: Вижте прогнозата на Никол Станкулова

Същевременно те подчертават, че "ЕС продължава да очаква окончателното освобождаване на всички политически затворници и отмяната на всички ограничения, наложени на онези, които вече са освободени". Настоява се също за край на етническите конфликти и за подобряване на условията на достъп до хуманитарна помощ.

 

Още: "Готвят еднолично управление от олигархичен тип": Пореден протест на "Правосъдие за всеки" (ВИДЕО)

Още: Четири милиарда по-късно – армия без хора, без дух и без план: полк. о.з. Владимир Миленски (ВИДЕО)

Редактор: Десислава Ушатова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес