Газ за топлофикациите трябва да се осигури поне за тази година, ако ще да е за сметка на индустриалните потребители. Това коментира енергийният експерт Георги Касчиев.
„Електроенергетиката не може да бъде алтернатива на газа. Той се използва за специфични процеси, например в промишлеността за високотемпературни процеси. Там с електропещ е почти невъзможно, а в топлоснабдителните предприятия също няма как, освен с мазут, да бъде заменен. Така че за съжаление не е алтернатива“, добави той във връзка с опасенията, че може да нямаме газ в бъдеще, както някои експерти смятат.
Касчиев поясни, че за битовите потребители не може да се говори за алтернативата да се отопляват изцяло на електричество особено в столицата. „София има огромни комплекси, които нямат комини, които са предвидени само за отопление с централно топлоснабдяване и ако нямат централност на топлоснабдяване и хората започват да включват своите нагреватели, печките и т.н. - то инсталациите просто няма да издържат“, обясни експертът.
Иван Хиновски обясни от своя страна, че повишението с близо 32% на газа у нас е вследствие на изчисление, че през септември ще имам е микс на втечнен газ и азерски, идващ по интерконектора от Гърция. „Ние нямаме никаква стратегия. Точно това е едно от най-важните неща. Ние нито знаем ще има ли газ, може би, най-вероятно през септември ще е това. Интерконекторът в момента няма акт 16. Предстои, готов е, монтиран е, обаче няма разрешение за ползване от гръцкия регулатор. Ще отнеме 2-3 месеца и ще имаме микс по всяка вероятност микс. Тези 2 компонента по прогноза на КЕВР водят до 30% повишаване“, каза още Хиновски.