Рекордно изоставане на туризма в световен мащаб отчитат заради COVID кризата. Рестрикциите по време на пандемията са причина пътуванията зад граница през 2020-та година да намалеят с над един милион и достигат нивата от далечната 1990-та година, съобщава Нова телевизия.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Експертите от Световната организация по туризъм към ООН изчисляват и историческия удар на пандемията върху световната икономика. Буксуващата туристическа индустрия води до загуби от 910 милиарда до над един трилион долара. Кризата има своето отражение и на българска земя. През 2019-та туристите у нас са над осем милиона. През миналата година те са четири пъти по-малко. Според официалната статистика туристическите пътувания в България през лятото на 2020-а са били с цели 80% по-малко.
Катастрофа – така и експертите определят пораженията на COVID пандемията върху туристическия сектор в световен мащаб. Според тях браншът се е сринал до нивата си от 1990 година. А изчисленията сочат, че за да се върне към нормален темп, ще са необходими поне 4 години. У нас, обаче, имат по-оптимистична прогноза. „Ако от днес в света се премахнат всички рестрикции по отношения на пътуванията, българският туризъм ще се възстанови в неговите граници в рамките на тази година, но тъй като рестрикциите няма как да паднат отведнъж, възстановяването ще започне от 2023 година нататък”, категоричен е Румен Драганов, Институт за анализи и оценки в туризма. В разгара на зимния ски сезон, хотелиерите отправят поглед и към предстоящото лято.
„Точно сега е моментът да се поработи сериозно върху една национална реклама, но не очаквам сезонът да е нещо по-различно от миналата година”, посочи Здравко Василев, собственик на семеен хотел и ресторант в Приморско. А грешката, която споделят, че категорично няма да повторят през лятото на 2021-а, е да наемат по-малко персонал.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки