Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: Войната по пътищата ще бъде спечелена с интелектуален труд, а не с глоби и камери

02 ноември 2024, 08:21 часа • 2365 прочитания

Проблемът с нарушенията по пътя, които водят до тежки катастрофи с отнемането на човешки животи, няма да се реши с репресивни мерки. Това заяви в интервю за БГНЕС арх. Юри Славчев.

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Наказанията

Според него наказанията са само едната страна на проблема и колкото са по-строги те, толкова по-добре, но те няма да спрат джигитите да си правят каквото си искат и да преминават на светофарите както си искат.

Още: "Въпрос на време е да имаме разправия със съдии и прокурори": Почернени от катастрофи родители

Скоростта 

„Единственият начин да се намали травматизма и да се намалят катастрофите и инцидентите по пътищата е като се убие скоростта. Ние изцяло сме обърнали поглед към законодателството и очакваме то да реши проблемите по пътя, но това не е правилният път, защото той е много по-дълъг и много по-опосредствен“, каза той.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК

КАТ ни каза какви са най-честите причини за катастрофите

Арх. Славчев подчерта, че скоростта е проблемът: „Трябва да решим проблема с намаляването на скоростта както в градска, така и в извънградска територия“.

Още: Мими Шишкова: Трябва да отделим руския аспект от нашата идентичност и да го разглеждаме като исторически артефакт (ВИДЕО)

Още: Има ли проблем с финансирането на български филми: В "Студио Actualno" гостува Виктор Божинов (ВИДЕО)

Още: Само за седмица: Хванати над 350 пияни и дрогирани шофьори (ВИДЕО)

Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция

Снимка: iStock

Мерки

Той посочи, че начините за намаляване й са няколко и са добре известни за хората, които се занимават с градско планиране. Един от тях е легналият полицай.

„Пред моя дом има такъв, защото от другата страна се намира училище. Неговият гръб е надран от бързо преминали коли, но след това те минават от там много внимателно и бавно. Няма случай пред училището да се е случил някакъв инцидент, въпреки че трафикът е огромен и учениците пресичат хаотично“, каза арх. Славчев и добави: „Не сте видели моторист да мине със 150 км/ч през легнал полицай? Защото няма да може и ще излети“.

Още: За 9 месеца: 338 са загинали при катастрофи, близо 25 000 са отнетите книжки

Кръгови кръстовища

Второто решение е свързано с изграждането на кръгови кръстовища. „Защо да пресечем под прав ъгъл и да го урегулираме със знаци и светофари, когато можем да го направим с помощта на кръгово движение. При него джигитът ще бъде принуден да намали скоростта, защото в противен случай ще излети от пътя. Така ще намерим още един начин за намаляване на скоростта“, обясни арх. Славчев.

Митинг-шествие срещу убийствата на пътя

Поставянето на легнали полицаи и изграждането на кръгови кръстовища трябва да се превърне в стратегия при планирането на градските територии, те не трябва да бъдат епизодични. „С тях ще можем да решим много повече проблеми, отколкото с повишаването на глобите, монтаж на камери, които ще ни изпращат фишове по пощата и ние пак няма да плащаме. Само намаляването на скоростта ще доведе до намаляване на травматизма при катастрофите“, смята арх. Славчев.

Защо младите шофьори катастрофират по-често? Алекси Кесяков със съвети за есенно-зимния сезон

Той посочи, че във всички големи и малки градове в Западна Европа се прилагат тези две практики. За поставянето на легнали полицаи и изграждането на кръгови кръстовища трябва да се погрижи стопанинът на нашия град – Столична община. „Това трябва да залегне като норматив при планирането на по-новите кръстовища и осъвременяване на по-старите. Това трябва да бъде част от стратегията за развитието на градовете, в случая на Столична община, но важи и за другите големи гладове – Пловдив, Варна. Въпросът ще се реши с интелектуален труд, а не с глоби, санкции, камери и полицаи скрити в храстите и дебнещи лошите шофьори“, категоричен е арх. Юри Славчев. 

Още: Само за месец: 34 деца са пострадали при катастрофи в София

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес