Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт с остра критика за мерките срещу COVID: Обществото не е информирано, от страх се умира

09 декември 2020, 08:36 часа • 2723 прочитания

"Мога да кажа, че въобще не сме информирани като общество за COVID-19. И, ще ме извините, но виновни за това сте медиите. Защото вие, за вас лошата новина е най-добрата новина. Защо трябваше да давате в началото пресконференциите на Щаба?", попита доц. д-р Светана Велизарова , ръководител на детската клиника в болница „Св.София“, водещият на btv Антон Хекимян.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

"Защото хората се нуждаят от информация", отговори той.

"А не трябваше ли да извикате лекарите, които тогава работеха на първа линия и те да кажат. Трябваше да се обясни в началото спокойно – без да се набива в главите на хората, че COVID е равно на смърт. Ще ви кажа едни прости данни от вчера. Общо активно болните са 93 хиляди души приблизително, от тях 6 000 са в болница, т.е. не повече от 7%. А от тези 6 000 – 500 са в интензивни отделения. Значи, от влезлите в болница – не повече от 7% са в интензивни отделения. И 92% се лекуват вкъщи. Според вас това много ли е или малко?", попита отново експертът.

"Всичко зависи от хората, които трябва да управляват кризата" , възрази Хекимян.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

"Вие сте длъжни да отразявате всичко, което ви казват. Но не трябва да се стресират хората. Те са много стресирани и да знаете от страх може да се умре. Може смешно да ви звучи но е истина. Да не говорим хроничния стрес колко много намалява имунната защита на човека.", продължи доцентът.

Затова тя препоръча: "първото е да не се страхуват. Да, болестта протича различно, тя е коварна и не е класическа. Болният просто трябва да знае в кой етап какво да направи. И трябва да има срещу себе си личен лекар или място, на което да се обади и да каже това ме безпокои."

А имаше ли такъв в началото на COVID кризата - оказа се, че според доц. Велизарова - алгоритъмът от самото начало е бил грешен: "Започна се отзад напред. Защо трябваше да се почне с болници и бърза помощ. 92% са на домашно лечение. На първо място, за мен, трябваше да е доболничната помощ, но подкрепена с т.нар. триажни центрове, които създадохме чак сега. Центрове с компетентни хора, които могат да бъдат командировани и от болничната помощ, които да разделят хората и да ги насочват и да обясняват".

По думите й това, че не познаваме още заболяването не е достатъчен аргумент, за погрешните решения:"Знаехме, че е инфекциозно заболяване. При всяко инфекциозно заболяване трябва да има триаж. Създадохме ги много късно."

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Според доц. Велизарова локдаунът сега не е намалил натискът върху болниците. На този фон планираното отваряне на градините и всички ограничения след 21-ви декември, според нея, ще доведе до нов пик на епидемията.

"Защото не трябваше да затворим сега, просто. Трябваше да затворим още в края на октомври, началото на ноември. И ще ви обясня логически защо – защото ако бяхме затворили ноември, когато беше най-високата заболяемост и смъртност, която сега е горе-долу … малко по-малка. Тогава ние бихме изкарали тези три седмици преди да настъпят т.нар. дни преди празниците. Знаете, че българинът, каквото и да му кажеш, това е в нашата народопсихология – ние обичаме празниците, ние обичаме да се веселим, да се събираме. Това ни е генетично заложено. Сега добре, студентите ще се събират умерено – интелигентни хора, ще се пазят. Но мислите ли – сега на 21-ви като се пусне, че моловете няма да пращят по шевовете. И ще е, както ние обичаме да пазаруваме – в последната секунда. Ако това го бяхме направили ноември, хората щяха да имат целия декември и тогава нямаше да има тая масова истерия да се пазарува в последния момент. Сега помнете ми думата, че поредният пик на заболяването ще е някъде след Йордановден и след това някъде около 21ви януари.", каза тя.

И при ваксините срещу COVID-19 е същото като с началото на пандемията, оказа се. Според нея - ние вече сме разделени по темата като общество. "Истината е една, че ние нямаме информация. Основното изследване за Pfizer, трета фаза, ще излезе утре, т.е. ние официално черно на бяло го нямаме. Предполагам, че въз основа на това Европейската агенция по лекарствата ще вземе своето информирано решение. От там нататък, ние трябва да имаме много добра разяснителна кампания, и разчитам на вас да го направите, завърши тя.

Би трябвало да има сертификат, че си ваксиниран срещу коронавируса. И още за ваксините

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес