При теста за тревога, когато хиляди българи получиха съобщение за опасност, не са следвани докрай добрите практики, коментират експерти по киберсигурност.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След шока от BG-Alert Test Test: Най-смешните реакции в интернет (СНИМКИ)
„Нормално е когато се пуска нова услуга или нов продукт, той да бъде тестван, в тестова среда, в предпродукционна среда, с лимитиран кръг от потребители. За съжаление, очевидно е станал някакъв пропуск. И очевидно този тест е излязъл от формата, който би трябвало да бъде", коментира експертът по киберсигуност Любомир Тулев пред Нова нюз.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Според него една такава нотификация би могла да всее сериозен смут в населението, ако не е тест, а сериозно предупреждение. „Ако е съобщение за авария или евакуация, да със сигурност това би предизвикало паника сред населението, особено когато населението не е било запознато. Знаете, че когато се тестват уведомителните системи в градовете, на предния ден се уведомява населението, че ще има такива тестове. Затова, ако тази информация беше сведена до знанието на този мобилен оператор, това е разбираемо ", допълни Любомир Тулев.
Още: Край! Вече всеки сигнал от президента ще го броим за фалшив
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Той коментира и изказването на Илон Мъск, че изкуственият интелект ще сложи край на човечеството. „Илон Мъск е характерен с по-крайните изказвания. Аз със сигурност не считам, че човечеството ще изчезне. Търсенето на думата изкуствен интелект в Гугъл за последната една година е два пъти повече от най-пиковите си точки, когато хората са търсили COVID-19 като ключова дума" , обясни още експертът по киберсигурност.