Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: Няма леки и тежки наркотици

30 септември 2017, 20:00 часа • 4183 прочитания

"Някои хора съвсем спокойно говорят, че наркотиците са леки и тежки – няма такова нещо. Законодателят третира всеки вид като наркотично вещество", каза инспектор Петьо Петков от сектор „Наркотици” към СДВР.

Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия

Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)

По думите му ситуацията сред тийнейджърите не може да се определи като бедствие, но наркотици сред тях има и се употребяват.

"За марихуаната се говори, че това е нещото, което не може да навреди, може да ти помогне, да те отпусне – митовете са невероятни", допълни още Петков пред bTV.

Инспекторът поясни, че действието и щетите за всеки тийнейджър са индивидуални – при някои видове могат да въздействат на човек след 13-14-15 месеца, а други – до 3 месеца.

Още: Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов: Сухопътните войски трябва да се гордеят с постигнатото през 2024 г.

Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас

"Това е най-деликатната възраст за едно дете", категоричен е Петков. По думите му обаче статистиката, според която България е на трето или четвърто място по употреба на дрога сред младежите е неправилна, защото децата често лъжат в анонимните анкети, за да се докажат пред съучениците си.

"Наркотиците се разпространяват по най-различни начини. Дилърът, който е в едно училище – не можем да го отличим, той е едно нормално дете", допълва Петков.

По думите му децата си купуват и употребяват наркотици по най-различни поводи, включително и заради финансовата страна на нещата – да бъдат лидери и за популярност.

"Симптомите за подобно нещо са различни – детето става по-немърливо към външния си вид, започва да страни от най-близките си хора", поясни Петков.

Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна

Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис

Според него учители и родители, които познават добре децата си, ще могат да забележат предупредителните знаци, че дадено дете употребява дрога.

Според Петков обаче има друг проблем – родителите често не говорят за това.

"Когато по един или друг начин дете попадне в такава компания и някой от тази компания е по-близък с майка си и баща си, той споделя за това, което се е случило. Родителят, който знае, много рядко споделя с другите родители", пояснява Петков.

По думите му родителите или съвсем отхвърлят възможността детето им да взима наркотици, или приемат темата много присърце и започват да действат според своите разбирания и да "упражняват едно насилие" над детето си.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес