"Само през последната седмица всяка десета новина в социалните мрежи, свързана с коронавируса, е фалшива. Затова се разбрахме с министрите на останалите страни-членки на Европейския съюз да„ имаме общи усилия и да се борим с това". Това заяви в предаването „Лице в лице“ по БТВ министърът на външните работи Екатерина Захариева.
„Идеята на текста, касаещ свободата на словото в Закона за извънредното положение, беше да се ограничи свободата на лъжата, а не свободата на словото. Това се налага заради голямата дезинформация, която тече по отношение на коронавируса“, категорична бе Захариева.
Тя изрази учудване по отношение на частичното вето, наложена върху закона от президента. „Премиерът с част от министрите и щаба се срещна няколко пъти с президента. Държавният глава има право на вето. Учуди ме, обаче, публичната артикулация на тези мотиви. Смятам, че можеше предварително да има координация“, допълни тя.
По въпроса за така наречената дерогация на Европейската конвенция за правата на човека, Екатерина Захариева заяви, че така все още не е поискана и тече внимателен анализ както в министерството на външните работи, така и в министерството на правосъдието. Според нея самата конвенция дава възможност това да бъде поискано по време на извънредно положение, в каквото се намираме в момента. „Досега три държави са прибегнали до тази мярка. Това са Румъния, Естония и, ако не се лъжа, Литва. Ако ние поискаме дерогация, тя няма да бъде безкрайна, а само за извънредното положение и в никакъв случай няма да цели ограничаване на правата, нито преследване и съдене на хора“, заяви министърът на външните работи.
Екатерина Захариева заяви, че през последните седмици е свършен огромен обем работа по прибирането на българи от чужбина. „Много казуси успяхме да разрешим и да помогнем на наши сънародници да се завърнат – и от Филипините, и от Мароко на три пъти, а буквално преди минути разбрах, че и от Аржентина, където имахме много трудности, са се завърнали туристите. В момента има 10 души на туризъм в Сенегал. Там държавата е блокирана и ние правим всичко възможно да ги приберем. Нямаме посолство там, нямаме мисия, но посланикът от Мароко оказва съдействие“, уточни тя. Захариева съобщи още, че на днешния Съвет на външните министри е обсъждано именно това – по-добрата координация за завръщането както на европейските граждани от трети страни, така и на тези, които пътуват в рамките на съюза.
„Особено трудно е завръщането на европейци от Южна Америка. Изисква се разрешение да кацне самолет от Европа там заради страх от коронавируса, тъй като в момента Старият континент е епицентър на заразата“, уточни тя. Захариева допълни, че е взето решение Европейската комисия да оказва съдействие особено в държави, в които няма много мисии на европейски страни.
„Проблем са и затворените европейски граници. Заявих на колегите от ЕС, че е недопустимо да не се осигури транзитен безпроблемен трафик на хората да се приберат по домовете си. Недопустимо е да стоят с дни, като същото се отнася и за товарния трафик. Призовах ги особено сега, по време на пандемия, на тези шофьори на камиони да бъдат осигурени за кратко време „зелени коридори“, през които да преминат храни, медицински изделия, лекарства и други важни товари“, допълни тя.