Европейската комисия стартира пилотна процедура във връзка с нарушения при малките водноелектрически централи (ВЕЦ) по българските реки. Комисията уведоми WWF България, че вследствие на жалба, подадена от организацията, е взето решение за започване на пилотна процедура.
Още: Каква е пътната обстановка в страната
Още: Кой има имен ден днес, 12 януари 2025 г. Честито!
София има срок от десет седмици да предостави информация на Брюксел, след което отговорите на българската страна ще бъдат анализирани. В случай че те са неудовлетворителни, Комисията е възможно да открие наказателна процедура срещу страната.
Пилотната процедура е задействана вследствие на две отделни жалби, които са обединени от Комисията. Първата е внесена от риболовен клуб „Балканка“, Българско дружество за защита на птиците, Българско каяк общество и др. а втората – от WWF България, Сдружение за дива природа „Балкани“ и рибарско сдружение „Балканка“ – Благоевград.
Според жалбоподателите липсата на адекватен контрол върху ВЕЦ нарушава три евродирективи – за стратегическата екологична оценка, за хабитатите, както и рамковата директива за водите.
Още: Най-важните новини за деня: 11 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 12 януари 2025 г. (неделя)
Нарушенията са свързани с режима на издаване на разрешителни в противоречие с плановете за управление на речните басейни и екологичните оценки към тях, с липсата на контрол от страна на държавата и с факта, че не се оценява комулативният ефект – всяка централа се оценява сама за себе си, без да се отчита ефектът, който централите по една река оказват заедно върху екосистемата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Напусна ни един от основоположниците на детската хирургия в България
Още: Заради снега: Инциденти и ограничения по пътищата на страната
Увреждането на реките има изключително негативно въздействие не само върху природата, но и върху местните общности и хората, чиито занимания или интереси са свързани с водата, например рибари и каякари.
Примерите, залегнали в основата на жалбите, са събрани посредством платформата dams.reki.bg, целяща заснемането и описването на реалния ефект върху околната среда, оказван от съществуващите водноелектрически централи. Всеки гражданин е поканен да изпрати снимков и видеоматериал, който след преценка бива публикуван.