Еврокомисията призова вчера България да започне да изпълнява ангажиментите, които е поела за приемане на бежанци от Гърция и Италия и за презаселване от Турция, Йордания и Ливан.
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
ЕК огласи своя 11-и доклад за напредъка по схемите на ЕС за спешно преместване и презаселване, в който отправя и препоръки към страните, които не спазват ангажиментите си. Последният доклад на ЕК за изпълнението на бежанските квоти бе обявен преди месец, на 2 март 2017 г.
От тогава до сега ситуацията с приема на бежанци у нас не се е променила. Досега страната ни е приела 29 бежанци, преместени от Гърция. Според квотите България трябва да приеме общо 1302-ма бежанци от Гърция и Италия. Отделно у нас трябва да бъдат презаселени 788 души, потърсили убежище в ЕС извън континента ни, в Йордания и Ливан. Страната ни е част от общия ангажимент на ЕС към Турция да посреща бежанци и от там за всеки върнат от гръцките острови чужденец, опитал да стигне до там от турски бряг, пише в. "Сега".
В препоръките на ЕК се посочва, че България, Хърватия и Словакия приемат твърде малко бежанци по квотите си - под 2 на сто. Изрично е поставено изискването България, Кипър, Естония, Ирландия и Словакия да започнат да приемат бежанци от Италия.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
От доклада става ясно, че досега България е отказвала да приема еритрейци и една от препоръките е България да спре да ги изключва. Те са преобладаваща част от бежанците в Италия. Към всички страни - членки ЕК, отправя препоръка да не изключват или отклоняват от предложенията за прием на бежанци представители на уязвими групи, като жени и самотни младежи. Друг съвет е бежанците да бъдат интегрирани в пазара на труда в съответните страни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
По схемата за презаселване България и още 11 страни от ЕС не са приели нито един бежанец. ЕК настоява тези страни незабавно да вземат мерки, за да започнат да изпълняват поетите ангажименти през юли 2015 г. Комисията изисква от България, Хърватия и Чешката република да вземат мерки за ускоряване на процедурите по прием на бежанци от Турция. В доклада се изтъква, че трите страни вече са получили данни от Върховния комисариат по бежанците на ООН през лятото на 2016 г. за потенциални кандидати за презаселване.
ЕК няма да се поколебае да използва правомощията си съгласно договорите на ЕС спрямо държавите, които не са изпълнили решенията на съвета, се казва в официално съобщение на институцията.