Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Египет е заплашен от футболна революция

28 януари 2013, 12:49 часа • 7770 прочитания

Втората годишнина от революцията, свалила от власт Хосни Мубарак, бе отбелязана в Египет с масови протести срещу новия президент, ислямиста Мохамед Мурси. Най-сериозните безредици за последните две години обхванаха основните градове в страната след произнасянето на смъртни присъди на група футболни фенове, признати за виновни за сблъсъците през февруари миналата година. Обкръжението на губещия контрол над ситуацията президент Мурси го призовава да въведе извънредно положение. В отговор опозицията заплашва с нова революция.

Епицентър на новите вълнения, избухнали в Египет в събота, веднага след втората годишнина на „народната революция”, стана Порт Саид, който се намира на 170 км от Кайро и е наричан „северната порта на Суецкия канал”. Безредиците започнаха, след като съд в Кайро осъди на смърт 21 фенове на футболния клуб „Ал Масри” от Порт Саид за сблъсъците през миналия февруари по време на срещата с „Ал Алхи” от Кайро.

Докато в Кайро тълпата от събралите се пред сградата на съда роднини на повече от 70 загинали фенове на „Ал Алхи” приветстваха присъдата, то в Порт Саид царяха други настроения. Решението на съда бе възприето като политическо, с цел да се успокоят феновете на тима от Кайро.

В резултат, хиляди разгневени фенове на „Ал Масри” се събраха пред централния затвор на Порт Саид, за да настояват за освобождаването на осъдените. По време на щурма на сградата както нападателите, така и полицията използваха огнестрелно оръжие. След това улични боеве избухнаха пред редица полицейски участъци и сградата на градския съд. Едва след влизането на армейски части, подкрепени от танкове и бронетранспортьори, властите успяха да вземат под контрол ситуацията в Порт Саид. При сблъсъците загинаха над 30 души, а стотици бяха ранени.

Порт Саид се превърна в основното, но не и единствено място на безредици, зад които стоят „block block” – бойни отряди от футболни фенове. Нападения срещу сградите на местните администрации и над полицейски участъци имаше в Суец, Александрия, Исмаилия, Сохаг, Думят.

Събитията в египетската столица показаха, че причината за новата вълна от безредици, обхванали значителна част от страната, не са действията на футболните фенове, а задълбочаващата се политическа криза и парализата на властта. В нощта срещу неделя в района на моста Каср ен Нил, близо до знаменития площад „Тахрир”, където преди две години започна революцията срещу президента Мубарак, избухнаха ожесточени сблъсъци между полицията и демонстранти. За пореден път причината за протестите беше недоволството от решенията на избрания през миналото лято държавен глава Мохамед Мурси. Протестиращите смятат тези решения за узурпиране на властта и предателство на идеалите на революцията от 2011 година.

На фона на тази ситуация от ръководството на „Мюсюлмански братя” заговориха за въвеждането на извънредно положение в Египет. Новата конституция на Египет, приета на референдум през декември миналата година, дава на президента правото да въвежда извънредно положение за срок от една седмица. Но опозицията предупреждава, че единственият възможен изход е политическа реформа, предвиждаща внасянето на поправки в новата конституция и формирането на правителство на националното спасение.

Коммерсант

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес