От днес (6 юни) Агенцията по заетостта ще предоставя по 356 лева на месец в продължение на 3 месеца за наеми, режийни разходи и интернет на украински граждани с временна закрила, които са започнали работа.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
За да се възползват от тези услуги, украинските граждани следва да се регистрират в Дирекции „Бюро по труда”, които са разположени на територията на цялата страна, и там – на място, да подават заявленията си.
В така наречения проект „Солидарност“ се включват и работодателите. Тези от тях, които искат да наемат лица от целевата група, ще могат да подават заявление за включване в проекта само чрез електронна платформа - тя е достъпна тук.
Проект „Солидарност“ е финансиран чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020. Чрез него ще се окаже навременна подкрепа за бърза трудова интеграция на разселени лица от Украйна, пристигнали в България след 24 февруари – началото на руската инвазия. Безвъзмездната финансова помощ по проекта е в размер на 46 594 860 лева.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Чрез включването си в проекта украинските граждани си гарантират субсидирана заетост на пълно или непълно работно време на база минимална работна заплата за период до 3 месеца.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Ще имат и възможност за получаване на психологическа подкрепа, професионално ориентиране, трудово консултиране и мотивиране за започване на работа. Бежанците ще получат подкрепа на работното място посредством осигурен от работодателя ментор.
„В периода на субсидираната заетост работодателите ще получават средства за възнаграждения на наетите украинци в размер на минималната работна заплата (710,00 лв.) и дължимите осигуровки за сметка на работодателите, както и стимули, покриващи разходите за всички дължими вноски за сметка на работодателя, съгласно изискванията на Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване – за останалите на работа лица след периода на субсидирана заетост, изчислени върху установената за страната минимална работна заплата“, съобщават от Агенцията по заетостта.