Ако не се реализира проектът за модернизация на Сухопътни войски (СВ), до 4-5 години те ще са на изчезване. По-меко казано ще остане само пехота. Това заяви в интервю за БГНЕС командирът им генерал-майор Андрей Боцев.
По думите му в СВ има непопълнен състав около 24%, макар да изпълняват близо 90% от поставените пред армията задачи. Според Боцев в момента в Сухопътни войски ситуацията по отношение на вакантните места за офицери е тревожна, а вакантните места за войници направо е много притеснителна.
"Некомплектът от офицери при нас е около 17% и около 27% от войници. Имаме подразделения, където некомплектът от офицери и войници достига до 40-50%, което на практика ограничава изпълнение на задачите, които се поставят. В армията е много тревожно положението. Този въпрос го повдигам вече от две години и настоявах да се обяви конкурс, което не се случваше по една или друга причина", уточни генерал-майорът.
По негови сметки 3000 души е некомплектът само в Сухопътни войски. Той каза още, че не по-добро е състоянието и в другите видове въоръжени сили. "При нас всяка година около 600 – 700 души напускат по различни причини, така че ние периодично трябва всяка година да обявяваме конкурси минимум за толкова хора", добави Боцев.
Той подчерта, че в мисии, извън страната 93% участват СВ, 80% са от модулните формирования, които участват при аварии, бедствия и кризи на територията на страната, на 100% СВ участват на граница в помощ на ГД „Гранична полиция”.
"Те не само са най-големият вид въоръжени сили, но е са гръбнакът на Българската армия и тревожното е, че в продължение на доста години Сухопътни войски се неглижират. Това не е нормално при условие, че в 80-90% от задачите, които се изпълняват от Въоръжените сили участват Сухопътни войски", категоричен бе Боцев.
Като основна причина за напускането на армията той посочи несигурността от постоянно извършващите се промени в закони, нормативни актове, реорганизации. "Тя кара хората, когато намерят по-добри условия за работа да напускат армията", добави генерал-майорът.
По думите му другата причина е постоянното недофинансиране.