До 2 години кадастралната карта ще обхване 90% от територията на страната.
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Това каза изпълнителният директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър инж. Михаил Киров, съобщиха от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
„От 2001 г. досега кадастрална карта е изработена за близо 4 млн. хектара земи, което е около 36% от общата територия на страната и обхваща около 9 млн. имота“, обясни Киров.
Той подчерта, че кадастралната карта е обхванала вече всички областни градове и 111 общински центрове в страната, както и териториите по Черноморието, планинските ни курорти, местата със силно развит пазар на имоти и с голям инвестиционен интерес.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Изразходваните средства за изработката на кадастралната карта до момента възлизат на около 96,7 млн. лв., а приходите от услугите, свързани с нея, възлизат на 180 млн. лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
„Очакваме за финализиране на целия процес да бъдат необходими приблизително 70 млн. лв.“, коментира още изпълнителният директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър.
Той беше категоричен, че до 2023 г. се очаква да приключи цялата цифровизация на урбанизираната територия на страната.
„Само в столицата агенцията вече има 8 изнесени офиса, обслужващи гражданите, което чувствително е намалило опашките от чакащи,“ съобщи Михаил Киров и припомни, че документи могат да се подават в един офис, а да се получат в друг – посочен от заявителя, предаде Фокус.
Още: Най-важните новини за деня: 21 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 февруари 2025 г. (събота)
Киров подчерта, че електронните услуги, предоставяни от АГКК, са с 30% по-евтини от тези, подавани на гише и пестят не само средства, но и време на гражданите.
„Към момента едва 10% от предоставяните услуги от АГКК се заявяват електронно“, съобщи изпълнителният директор на агенцията и призова общините и гражданите да се възползват от улеснението, което им се предоставя. Киров припомни, че нотариусите също имат електронен достъп до кадастралните данни.