Към момента констатираното огнище на чума по дребните преживни животни е във Велинград – около 1760 животни. Те са на пет собственика, които са свързани и са гледани заедно. Това каза в предаването „120 минути“ по bTV изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински.
„Заразата в това стопанство е проникнала преди повече от 14 до 20 дни. В началото животните са лекувани от трима частно практикуващи ветеринарни лекари. Те са били потърсени от собствениците“, обясни Патарински.
Още: Националната овцевъдна и козевъдна асоциация с апел към властите и стопаните в страната
По думите му ветеринарите не са поставили правилната диагноза и животните са лекувани за съвсем други заболявания. „След като не са могли да се справят, са потърсили помощна на държавния ветеринарен лекар в Пазарджик. Ветеринарните лекари са били длъжни да сигнализират БАБХ. Поради забавата и това продължително лекуване сме сигнализирали прокуратурата“, заяви Светлозар Патарински.
Още: Георги Тахов: Пробите на животните от фермата във Велинград са 100% положителни
Той обясни, че тази болест не се лекува и е включена в списъка на особено опасните заразни болести, а мерките са категорично разписани в законодателството. По думите му тя е особено опасна, тъй като се разпространява между животните и е свързана със значителни икономически загуби, които могат да доведат до ликвидирането на цяло едно животновъдство в дадена страна. Заразата не е опасна за хората, но те са един от най-често разпространяващите я вторични фактори.
Още: Чумата по овцете във Велинград е факт, трябват мерки: Главният ветеринар на държавата
Директорът на БАБХ заяви, че недоволството сред стопаните се използва политически активно от извънпарламентарно представена партия. Затова и проби са изпратени във Франция за потвърждение. „В Гърция има чума по дребните преживни животни. Според регламента обявяването на такова заболяване е възможно само от национална референтна лаборатория, каквато за Гърция се намира в Атина. Тази лаборатория, която са използвали животновъдите, не е обявила нито едно огнище. Освен това те имат две положителни проби за антитела, което показва, че в това стадо е имало вирус, за да бъдат изградени антитела. Протоколът, който те показват, е за изследване за наличие само на антитела. Никъде не е направено изследване за вирус“, обясни Патарински.
Още: Главният ветеринарен лекар: Прецедент е да се взимат повторни проби от едно и също стадо
Той отправи апел към стопаните да проявят самосъзнание, защото е застрашен целият бранш в страната. Светлозар Патарински заяви, че те ще получат цени над пазарните за всяко животно и беше категоричен, че няма съмнение за наличието на заразата.