Пълна прозрачност за магистратите и забрана на чуждото финансиране в правосъдието. Това предлагат председателят на Правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ, неговият заместник от Обединени патриоти Християн Митев, председателят на Комисията за борба със сивата икономика Емил Димитров, както и още двама депутати-юристи от управляващото мнозинство. Предложенията са включени в проект на промени на Закона за съдебната власт, предаде БГНЕС.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
„Приемането на поправките ще гарантира в по-голяма степен независимостта на съдиите, прокурорите и следователите”, посочват вносителите.
Депутатите предлагат въвеждането на пълна забрана за упражняване на търговска дейност от магистратите. От мотивите на вносителите става ясно, че в момента действащи магистрати извършват подобна дейност, като използват прикритието на “трети лица”.
Народните представители предлагат още в съсловните организации на магистрати да участват само действащи магистрати, а не както е сега и “други юристи”, което накърнява независимостта на представителите на съдебната власт. Легитимни ще са тези магистратски сдружения, чийто учредители са действащи магистрати.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Друга от съществените поправки, които се предлагат от петимата депутати юристи е свързана с финансирането на магистратските организации. “Най-силна гаранция за независимостта и изолиране на външна намеса е разпоредбата, свързана с начина на формиране на имуществото на сдруженията с идеална цел, създадени от съдии, прокурори и следователи. Особеностите и естеството на тяхната професия, с оглед упражняваната дейност /правораздаване, съответно държавно обвинение и надзор за законност/ налагат и определени ограничения. Самите ограничения на практика са в обществена полза, защото гарантират свободно сдружаване и в същото време забрана за финансиране и предоставяне на имущество под каквато и да е форма освен от техните членове”, гласят част от мотивите. На практика законотворците предлагат магистратските организации да се издържат единствено от членски внос и лични дарения, а не както е в момента, част от съсловните организации да усвояват грантове от чужди държави.
С промяна на Закона за съдебната власт се предлага още Висшият съдебен съвет да осъществява реален диалог с магистратски организации, чийто членове са над 5% от съответния числен състав на съдиите, прокурорите и следователите.
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Депутатите от управляващото мнозинство признават и за два пропуска, които са били допуснати при приемането на промените в ЗСВ в началото на 2016-та година. Става въпрос за невъзможността магистрати, които са обект на разследвания за престъпления, несвързани с тяхната дейност, да бъдат отстранявани от длъжност. “Оказва се, че прокурор, обвинен в изнудване, може безпрепятствено да изпълнява своите служебни задължения”, описват ситуацията депутатите.
Другият пропуск на предишното Народно събрание, който сега парламентаристите предлагат да поправят, е свързано с нежеланието на магистратите да декларират участие и членство в различни сдружения и организации, включително масонски ложи. Според настоящите разпоредби на ЗСВ, единствено новоназначени магистрати, са длъжни да декларират дали членуват в съсловна организация на съдии, прокурори или следователи, в НПО, съюз или масонска ложа. Магистратите в заварено положение могат да го правят по свое желание. Точно това предлагат да се промени депутатите. Като мярка за въвеждането на пълна прозрачност сред съдии, прокурори и следователи, парламентаристите предлагат всички да декларират членствата си в юридически лица с нестопанска цел.