Делото САПАРД не тръгна в апелативния съд

09 юни 2014, 12:52 часа • 11277 | прочитания

Делото САПАРД не тръгна днес в Софийския апелативен съд.

Още: Ликвидация на Дарик радио: Мария Черешева за съдбата на медията

Още: „Динамиката винаги идва от запад, не само модата“: Прогнозата за времето с проф. Георги Рачев

Причината да не се даде ход на делото бе нередовното призоваване на част от подсъдимите и защитниците. Повторен опит за тръгването му, ще бъде направен на 16 юни, като датата е предварително определена, предаде БГНЕС.

Припомняме, че през март Върховният касационен съд върна делото САПАРД за повторно разглеждане на Софийския апелативен съд.

Още: Кой има имен ден днес, 25 април 2025 г. Честито!

Още: Прогноза за времето - 25 април 2025 г. (петък)

Подсъдими в процеса "САПАРД" са бизнесменът Марио Николов, съпругата му Марияна и още няколко души, които, според прокуратурата, преди близо 10 години са източили милиони евро от европейската предприсъединителна програма.

Съдия Пламен Панайотов си направи отвод от процеса.

Още: Най-важните новини за деня: 24 април 2025 г.

Още: Почивни и неучебни дни през месец май: Идеи за по-дълги отпуски

На последното заседание на процеса обвинения за обвинения на инат се чуха в най-голямата зала на спецсъда, построена за дела срещу опасни престъпни групи. Спорът, по който Пламен Панайотов се произнесе в полза на държавното обвинение, за което работеше преди да стане съдия, беше за това дали е коригиран обвинителният акт срещу групата на Николов според указанията на Софийския апелативен съд. Той го върна на поправителен още през 2012-та година. Основен аргумент в спора на адвоката на Николов - Менко Менков, беше колко е работил по делото Андрей Андреев и знак за какво е фактът, че от над 200 страници обвинителният акт е станал на 120.

Делото е престояло при прокурор Андреев не повече от една седмица, нищо, че той го води от самото начало. Предполагам, че за една седмица не е могъл дори да прочете решението на Апелативния съд, за да може да си направи извод какво трябва да коригира в обвинителния акт", каза Менков.

По това дело се работи от 2008 г. Това дело го знам наизуст. Не ми е необходимо една година време, за да го мисля, отвърна Андреев. Чисто и просто го е намалил с 80 страници, контрира Менков. Изчистили сме го от ненужните факти, съответно сме акцентирали на други. Мисля, че не е проблема в обема на обвинителния акт, а в съдържанието, отвърна Андреев.

Още: Нестабилното пролетно време продължава: Прогнозата на Гери Малкоданска

Още: Георги Ангелов: Внушаването на страх и чувство за малоценност са ключови инструменти на руската дезинформация (ВИДЕО)

Менков и Андреев спориха и за това по инерция ли работи прокуратурата срещу подсъдимите.

Това дело задължително трябва да влезе в съд и задължително да бъде осъден някой по него и то на много тежки наказания. А ако погледнат доказателствата по делото, до сега много отдавна трябваше да са прекратили наказателното производство, заяви Менков. Нашата теза продължава да бъде, че тези лица са извършили престъпление и престъплението е описано в обвинителния акт, каза Андреев.

В защита на принципността на работата си Андрей Андреев се позова и на очакванията на Европейската комисия и ОЛАФ. В отговор на очакванията бъдещата Европейска прокуратура да остави в миналото казуси като САПАРД с осъдени в Германия и оправдани в България, Менко Менков попита: "С какво ще е полезна Европейската прокуратура? Да не дойде да напише обвинителния акт на българската прокуратура?"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес