Деинституционализацията не приключва със затварянето на институциите, а започва точно тогава. Това каза в интервю за Радио „Фокус” – Варна д-р Ивелина Дудренова, д.м.пс., ръководител екип Деинституционализация за област Варна, Фондация „Лумос”.
Още: Снегонавявания и закъсали камиони затвориха Прохода на Републиката за кратко
Още: Технически причини доведоха до отменени и закъснели влакове
„Въпреки всичко във Варна като институция остана Домът за деца, лишени от родителска грижа, както и Домът за медико-социални грижи за деца, който се намира в кв. „Виница“. Услугите, които се предлагат в общината, са много и в същото време много често техният капацитет е запълнен, тъй като има много потребители. За терапия и рехабилитация във Варна идват деца от цяла Североизточна България“, подчерта д-р Ивелина Дудренова. Децата, които живеят в институции в големи групи, са лишени от индивидуалното внимание, което могат да дадат родителите или семейството.
„Много често един или двама души са принудени да се грижат за 10-12 деца и те не могат да отвърнат на потребностите, които имат тези деца: любов, внимание, грижа. Не може да им се предостави среда, която стимулира развитието, много важно за развиващия се детски мозък“, посочи д-р Ивелина Дудренова.
Фондация „Лумос“ работи в подкрепа на общините в област Варна за предоставяне на качествени услуги за деца и младежи с увреждания и на българското правителство за изпълнение на стратегическия документ „Визия за деинституционализация” с акцент върху детското и младежко участие. Работи също по редица програми за деинституционализация в Чешката република, Република Молдова, Украйна, Хайти, Гърция и други, както и осигурява консултации и обучения на други държави и международни агенции, например Европейската комисия – за да се помогне на децата да растат в семейство и да получават грижа от семеен тип.
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области