Децата в българските училища продължават да бъдат едни от най-агресивните в Европа. Това каза детският психолог Иван Игов в интервю за агенция „Фокус“ по темата с агресията в училищата.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
„Много са причините, поради които децата започват да се държат агресивно. Ако тръгнем от самото начало, със сигурност има причини, които се коренят в семейството. Около 40% от родителите в България се държат агресивно помежду си, когато имат проблеми“, заяви Иван Игов. Той отбеляза, че децата от най-малка възраст виждат, когато техният родител е фрустриран, вместо да търси решения, по-скоро търси конфликт. „Този модел, който децата виждат от самото начало, за съжаление, понякога има дори и физическо насилие, няма как да не се отрази в тяхното активно поведение, когато отидат в училище или когато пораснат. Това, което децата виждат в семейството, е първото нещо, което те копират когато са в училищна среда“, отбеляза психологът.
По думите му много случаи по света са показали, че когато има добра организация в училище, дори детето да е израснало в агресивна среда, след това може то да се промени. „Давам Ви само един пример - преди малко повече от 10 години в Детски фонд на обединените нации (УНИЦЕФ) работехме с хърватски колеги по модел „Училище без насилие“. След войната в бивша Югославия, когато във всяка къща е имало оръжие, децата не просто са виждали насилие, а трупове и убийства. Въпреки това, с реформата в тяхното училище и въвеждането на този модел, буквално след няколко години, те са успели в голяма степен да намалят агресията не само в училище, но и в държавата. Всички институции, като започнем от църквата и свършим до местната власт, се включват в този цялостен проект, да променят обществото си така, че то да не бъде ощетено“, посочи Игов.
Той направи сравнение и с България, където скоро не е имало война. „Ние скоро не сме преживявали война и такива страшни неща като този вид агресия и убийства и въпреки това децата в българските училища продължават да бъдат едни от най-агресивните в Европа. Всички изследвания при нас показват, че между 25% и 27% от децата в училище са били жертва на някакъв вид агресия или на тормоз. Това означава, че не е имало просто еднократна агресия, а е била многократно проявявана. Ето тук е проблемът. Училището би могло да компенсира много неща, които се случват в семейството, но то не е подготвено и не е реформирано да го направи“, убеден е още експертът.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)