Формулата за определяне на пътния данък в България е изключително нелогична, много остаряла. Трябва да има по-малък данък за новите автомобили и по-голям за старите – т.е. намаление за новите коли и увеличение за старите. Такова категорично мнение изрази Христо Христов от Асоциацията на вносителите на автомобили.
Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)
Христов напомни, че облагането на автомобили на практика се прекратява след 14-тата година – от този момент нататък се плаща един и същ данък, независимо на колко години става колата. Той беше категоричен, че не е нормално да се протестира в това отношение. На мотопед данъкът е по-висок, отколкото на автомобил – трябва да има нова формула, коментира Христов.
И в момента има преференции в данъците за нови автомобили, които покриват определени стандарти. Според мен дебатът е за новите мощни коли – дали може там да има отстъпка, защото може да не са толкова екологични, каза Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" пред Нова телевизия. Няма как да е другояче, когато неравенствата в България са най-големи в целия ЕС, добави тя.
Има мерки, според които се плаща гориво, за да отидеш на работа – ако променим данъците, тогава нулираме тази мярка. Трябва да се гледа в съвкупност, смята Григорова. Никой не прави собствен избор да мъкне дърва и въглища, добави тя.
Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"
Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига
Същевременно експерт от автосервиз коментира, че ако полицаите не минат обучение, трудно ще разберат дали даден автомобил замърсява повече, отколкото трябва. Коментарът беше направен в светлината на факта, че от сряда, 7 февруари, по улиците на София МВР ще използва 7 газанализатора, за да проверяват автомобили на случен принцип - дали отделят повече вредни емисии, отколкото позволява екостандарта им.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Почина Асен Ангелов - единственият българин, спечелил “Стани богат“
Застрахователни измами
Бързи пари, лесна печалба – това правят много хора в България благодарение на вече доста известна схема по отношение на автомобили.
За какво става въпрос – клиент застрахова своята кола за голяма сума, след това я обявява за открадната. Тя обаче не е – дадена е на автоморга, която я "разфасова" и продава частите. Така собственикът на колата печели хем от продажбата на частите, хем от изплащане на застраховката.
Още: Най-важните новини за деня: 14 февруари 2025 г.
Застраховател пък се оплака, че преди години било забранено митогравирането по частите, а то помагало много да се изяснява коя част на кой точно автомобил е и предотвратява точно такива схеми.
От началото на годината, според статистиката на МВР има 94 кражби на автомобили, като 22% от тях са направени с цел застрахователна измама. Увеличението в сегмента е 100%.