В днешното издание на „Видимо и невидимо: Балканите“ историкът д-р Евлоги Станчев разговаря с д-р Румена Филипова - председател и основател на Института за глобални анализи, експерт в областта на международните отношения и авторитарните влияния върху региона на Централна и Източна Европа.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
„Ако можем да съдим от заявките и заявленията, които бяха дадени, най-вероятно Китай ще е основният външнополитически фокус на новата администрация на Доналд Тръмп, което означава, че някои лидери на Балканите, и най-вече визирам сръбския президент Вучич, които през последните години наистина много задълбочиха икономическите си и стратегическите си взаимоотношения с Пекин, всъщност ще са изправени пред една много по-трудна ситуация и дилема.“, смята експертът. Според нея новата администрация на Доналд Тръмп ще очаква европейските държави и съюзници да се придържат по-близко до направлението в политиката на САЩ, а именно по-твърдото отношение към Китай. Още: Д-р Валентин Янев: Само в България политическите партии нямат единна позиция за националните ни интереси (ВИДЕО)
„Ако вземем държава като България, определено тази заплаха със сигурност не е припозната като такава. Социологическите данни сочат че около 70% от нашите сънародници не смятат Китай за опасност за страната. Също така, за съжаление, в политическия ни дебат и предвид постоянните избори и кризи, малко се говори за глобални приоритети и въпроси, а именно за това, че Китай представлява съперник на Европа и на САЩ в икономическо и стратегическо отношение и съответно ние не би следвало да задълбочаваме взаимоотношенията си с Пекин.“ Според експерта Европа ще трябва да застане по-категорично на позицията на САЩ спрямо Китай, особено ако желае да получи американска подкрепа за да противодейства по-успешно на руското влияние на континента, което се счита за основна заплаха за Европа.
„Популизмът и най-вече авторитаризмът са основни проблеми в региона. Сърбия представлява ключа и проблема за много от напреженията на Балканите, т.к. през последните години президентът Александър Вучич изгради един популистки, авторитарен режим, който фактически апелира към т. нар. „исторически неправди“ и представя усещане за сърбите и гради имидж на Сърбия като жертва, едва ли не. Същевременно се изгради една корупционна схема и един авторитарен режим, като трудно може да се види реална опозиция. Това означава, че без ясна представа за бъдещето на Сърбия като член на ЕС и също така една много по-критична историческа оценка и политика на паметта в Сърбия, която да разглежда и ролята на Сърбия в насилието, което видяхме в Западните Балкани, трудно можем да си представим, че Сърбия ще продължи напред в евроатлантическата си интеграция. И проблемът е не само за самата Сърбия, но също така и за други държави от постюгославското пространство. Още: Ивайло Иванов: Тръмп иска да прекрати войната в Украйна, така че да изглежда, че САЩ е победител (ВИДЕО)
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Според политоложката антидотът срещу популизъм, национализъм, сепаратизъм е регионалният диалог. „Първо трябва да има критична оценка на миналото, но също така трябва да има поглед и в бъдещето, защото ако постоянно се говори за етнически проблеми и напрежения също така, и продължават споровете за границите на отделните държави, това трудно може да позволи път напред - и в политически реформизъм и също така и икономически напредък, т.е. членството в Европейския съюз.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
Целият разговор на Евлоги Станчев с д-р Румена Филипова гледайте във видеото.