"От първия ден на своето плаване екипажът на научноизследователския кораб „Свети Свети Кирил и Методий“ беше натоварен с огромните обществени очаквания за едно историческо събитие за българската държава: акостирането на български военен научноизследователски кораб в Южното полукълбо и завръщането му обратно. Щастлив съм, че днес можем да кажем: Вашата мисия завърши успешно". Това заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов във вторник от Варна.
След 127 дни плаване до българската база на остров Ливингстън, Антарктида, и обратно плавателният съд се завърна у дома, акостирайки във вторник на Морската гара в града. Там на официална церемония беше посрещнат „Свети Свети Кирил и Методий“.
"Въпреки трудностите вие защитихте името на българската държава, Военноморското училище и българския военноморски флот, изпълнявайки достойно своя дълг“, каза Стоянов, цитиран от пресцентъра на Министерството на отбраната.
Той отбеляза голямото значение на натрупания практически опит от екипажа на кораба и от всички, ангажирани в този процес. "Две групи от общо 50 курсанти се качиха на кораба през декември и април, за да проведат краткосрочна практика и плаване. За всички тях това бе изключителен шанс за придобиване на знания и опит, които ще им помагат в професионалния им път", посочи още Стоянов.
"Посрещането на този кораб ни изпълва с гордост, вяра и оптимизъм. Те идват от това, че когато сме заедно, можем да постигнем нови хоризонти“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в своето приветствие. Началникът на отбраната изтъкна ролята на председателя на Управителния съвет на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев и на ръководството на Военноморското училище в лицето на неговия началник флотилен адмирал Боян Медникаров за изпълнението на тази мисия.
"Тяхната визия, подплатена с подготовката и професионализма на екипажа, поставиха България в елитния клуб на малкото държави, дръзнали да изследват ледения континент", отбеляза адмирал Ефтимов.
Той подчерта, че консорциумът, реализирал мисията, е създал необходимите предпоставки и условия, но без усилията на екипажа и командира на кораба нейното осъществяване би било невъзможно. "Това, което постигна екипажът, е доказателство, че Военноморското училище създава кадри, а Военноморските ни сили ги развиват, за да бъдат те способни във всеки момент да изпълнят отговорни задачи", заяви адмирал Ефтимов.
Началникът на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ флотилен адмирал проф. Боян Медникаров изрази удовлетворение от резултатите, постигнати в рамките на 31-вата полярна българска експедиция. По думите му всички задачи са изпълнени в пълен обем и са извършени допълнителни дейности.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов връчи плакети на проф. Христо Пимпирев и на капитана на кораба капитан II ранг Николай Данаилов. На церемонията по посрещането присъстваха още президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, министърът на образованието Сашо Пенов, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, представители на местната власт и др.
ОЩЕ: Началникът на ВВМУ: Екипажът на кораба „Св.св. Кирил и Методий“ показа изключителен професионализъм
Снимки: Министерство на отбраната