Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българският отбор по роботика на финала на FIRST LEGO League в Германия

05 декември 2012, 11:28 часа • 17023 прочитания

KASAPIN40 е първи в генералното класиране на полуфиналите в Словакия.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

Отборът по роботика KASAPIN40 за втора поредна година се класира за финалите на състезанието FIRST LEGO League в Германия и ще има възможността на 12-13 януари 2013 г. да защити четвъртото си място от миналата година.

Осемте българчета в отбора ни по роботика се срещнаха на полуфиналите в Словакия с над 140 деца от 18 европейски отбора и се представиха отлично, като се класираха на първо място за финалите в Германия.

Там KASAPIN40 ще премери сили с 24 отбора, които са се класирали след регионално ниво и полуфинали в цял свят, и ще се бори за голямата победа – първо място сред всички отбори във FIRST LEGO League.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Отборът, съставен от Марин Шаламанов, Васил Василев, Христо Желев, Екатерина Латинова, Свилен Стефанов, Елица Бойчева, Пламен Стефанов и Марина Калинова, печели награда след награда под менторството на двамата доброволци от SAP Лабс България – Цветко Трендафилов и Петър Петров.

Състезанието включва 4 категории – представяне на научноизследователски проект, техническо интервю, игра с роботите и отборна игра. Освен първи в генералното класиране, българчетата грабнаха и 2 първи места в категориите техническо интервю и игра с роботи.

На полуфиналите в Словакия на 4 декември KASAPIN40 представиха и своя научноизследователски проект по темата на състезанието тази година – Проблеми на хората от третата възраст. Децата изследваха проблемите на възрастните хора, свързани със здравословното състояние и неговото следене. В проекта си те предлагат изработването на гривна, която следи на всеки час показатели на организма – кръвно налягане, пулс и др. и, ако те са над зададените максимални/минимални стойности, гривната изпраща сигнал към медицински центрове, лекар или бърза помощ, за да може да се обърне незабавно внимание на възрастния човек.

На полуфиналите международните организатори отново поканиха и български представител към съдийския състав на полуфиналите в дисциплините „Техническо интервю” и „Представяне на проект”. Кирил Митов от Училище по роботика „Robopartans”, които са организатори на регионалния кръг на състезанието в България, взе активно участие в оценяването на отборите в Словакия.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

На световно ниво тази година, както и миналата, са се записали над 19 000 отбора от цял свят. Само от Централна и Източна Европа в тазгодишното издание се сформираха над 700 отбора - от България, Словакия, Германия, Австрия, Чехия, Унгария, Полша, Швейцария.

Състезанието в България се организира от Училище по роботика „Robopartans“. Основни спомоществователи на състезанието и децата в България за втора поредна година са SAP Лабс България и SAP AG, както и Булсатком, Телерик и Ciela.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес