Депутатите в Европейския парламент в скоро време ще гласуват доклада за напредъка на Сърбия, а един от важните въпроси в документа е положението на националните малцинства, коментира телевизия Al Jazееra – Balkans. Телевизията посочва, че неин екип е посетил Димитровград, където мнозинството от жителите са българи.
Основателят на Културно-информационния център Цариброд в Димитровград и член на Националния съвет на българите в Сърбия Небойша Иванов заявява, че се гордее с България, която е член на ЕС и се надява и Сърбия в скоро време да се присъедини, с което ще се подобри и положението на българите. Като един от проблемите, пред които са изправени те, Иванов посочва достъпа до информация на майчин език. По думите му единствената печатна медия на българите - „Братство“, не излиза вече от години. Подобна е съдбата и на останалите медии в Сърбия.
„Българското малцинство има две медии по-малко. Със затварянето на издателство "Братство" са престанали да излизат и три вестника. Няма вече и емисии на български по националната телевизия RTS. Единственото, което остана ,е RTV Caribrot, която излъчва програма на български и на сръбски език“, заявява Драган Йовичич, журналист.
Има опасност обаче и тази телевизия в скоро време да спре работа. Телевизията не е разделена, а сръбската и българската редакция работят заедно.
От 1 юли обаче изтича срокът за приватизация на медиите, собственост на местното самоуправление. Ако дотогава не бъде формирана нова медия, българите ще останат без информационна програма на майчиния си език, посочва телевизията.