През последните години се наблюдава промяна в семейните модели в България, предаде БГНЕС.
Най-общата тенденция в структурата на населението по семейно положение за изминалите 10 години се изразява в намаляване на дела на женените или омъжените лица за сметка неженените и неомъжените, и на лицата в съжителство без брак. Това твърдение изрази доц. Антоанета Христова, директор на Института на изследване на населението и човека при БАН на брифинг по повод организираната утре и вдругиден от МТСП конференция на тема: "Семейство и солидарност между поколенията".
Учените използват случая, за да покажат демографския проблем през призмата на семейството. Намалява делът на лицата със сключен юридически брак от 54% през 2001 година на 44% през 2011 г., а се увеличава делът на неженените и на неомъжените лица от 33% през 2001 г. на 40% през 2011 година. Два пъти се увеличава делът на лицата, които живеят в семейно съжителство без сключен юридически брак – от 4% през 2001 на 8% през 2011 г. Младите хора все повече предпочитат съвместно съжителство без да сключват граждански брак. От всички съжителства без брак 70% са сред младите възрастови групи от 16 до 39 години. Преобладават ражданията в безбрачни съюзи – 54,1% от всички раждания през 2010 г.
Изследователите констатират, че нараства нестабилността на семейството и се увеличават бракоразводите. От 3,7% през 2001 г. делът на разведените достига 5,8% през 2011 г. Относителните дялове на разведените са най-високи в средните възрастови интервали от 40 до 59 години и съставляват повече от половината от населението с разтрогнати бракове.
Доц. Христова информира, че конференцията на 17 и 18 октомври по тези въпроси ще бъде в МТСП и темите на отделните секции ще бъдат "История на семейството по българските земи, семейство и социално неравенство, солидарност между поколенията и други". Имаме нова демографска стратегия, приета от МС, но не се вижда как се прилага, няма и индикации, посочи доц. Христова.
Редактор: Десислава Ушатова