Липсата на различни гледни точки и уеднаквяването на материята на новините водят до сериозен спад в доверието на българите към традиционните медии у нас. Това е основният извод от годишното изследване на фондация "Медийна демокрация" и на Медийната програма на фондация "Конрад Аденауер", съобщиха от фондациите.
Още: Кризата с тока продължава: 30-метрови дървета са повлекли електропроводи в Стара планина
Още: Близо 3 милиона лева достигнаха даренията след благотворителния концерт за „Българската Коледа"
Процесът засяга най-вече всекидневниците. Причината за това експертите виждат в трудната икономическа ситуация, в която се намират много печатни медии, и която води до покачваща се концентрация.
Нарастващата концентрация в дългосрочен план води до регрес на плурализма и на нивото на журналистика. В същото време се забелязва, че интернет може да запълни някои пропуски в отразяването.
Според доц. Орлин Спасов и медийните експерти от фондация "Медийна демокрация" вестниците, телевизията и радиото все по-трудно успяват да привлекат вниманието на българите. "Намаляването на интереса към традиционните медии не се дължи само на успеха на интернет", сподели Спасов, цитиран от БГНЕС. "Забелязва се тенденция към уеднаквяване в отразяването, което само по себе си отблъсква част от публиката".
Затова онлайн медиите, които понякога представят съвсем различна гледна точка, стават все по-важни, подчертаха Спасов и колегата му Кристиан Шпар, ръководител на Медийната програма Югоизточна Европа на фондация "Конрад Аденауер". Блоговете и социалните медии също могат да окажат положително влияние в обществената дискусия за медиите. "Хората в интернет допълват плурализма на мненията и могат да играят ролята на важен коректив на традиционните медии, но не могат пълноценно да заместят качествената професионална журналистика", сподели медийният експерт Спасов.
Важни теми в блогосферата през 2012 година бяха дебатите за ядрената енергия и за опазването на околната среда, както и процедурата за избор на членове на Висшия съдебен съвет.
Още: Без ток: Боровец и други населени места в страната ще са без електричество заради обилния снеговалеж
Още: Откриват сезона на Витоша в усложнена зимна обстановка
Според доклада в българската булевардна преса има сравнително малко политическо съдържание.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Министър-председателят Бойко Борисов остава доминиращия политик в медийното отразяване, вътрешният министър Цветанов го следва на известно разстояние. Премиерът се радва на висока популярност в повечето медии. Партиите като цяло биват отразявани по-критично от водещите политически фигури от правителството.
"В година на избори е особено важно партиите да водят активна комуникация с обществото, за да обяснят пред избирателите си възможно най-ясно своите цели", изтъкна Шпар. "Добрата журналистика продължава да бъде особено необходима, за да направи политиката интересна за гражданите – от това живее демокрацията".
Редактор: Ивайло Петров