Правителството се запозна с резултатите от заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което се проведе на 30 май 2023 г. в Брюксел.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
Това съобщават от правителствената пресслужба.
Основен акцент на заседанието е била ситуацията на селскостопанските пазари, породена от войната в Украйна. В позицията на страната се посочи, че България е солидарна с Украйна, но не следва да се поставят под риск конкурентоспособността и оцеляването на земеделските производители.
Именно затова страната ни е защитила позицията за по-широки правомощия на страните-членки и по-бърз механизъм за получаване на помощи за сектора.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
ОЩЕ: Европарламентът удължава с една година мерките за украинското зърно
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Страната ни посочи, че коридорите на солидарността имат изключителното значение, но е необходимо те да изпълняват своите функции, както и да се положат усилия за намиране на алтернативни маршрути, вкл. други видове транспорт.
"Решенията за предоставяне на подкрепа трябва да се базират на обективни факти при спазване на принципа за прозрачност. България и другите засегнатите страни в региона подчертаха необходимостта от удължаване на извънредните ограничителни мерки и след 5-и юни 2023 г. по силата на новия Регламент за автономните търговски мерки", пише още в позицията.
Страната ни посочи още, че е необходимо Комисията да наблюдава вноса и на други чувствителни продукти е оглед предотвратяване на нови сътресения в регионален мащаб. Изразено бе очакване, че солидарност ще бъде проявена и към източноевропейските фермери.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
На заседанието бе обсъдено предложението на Хърватия за промени на настоящи търговски практики, свързани с търговията със замразени продукти, в частност замразено месо. Запознаването на потребителите с продължителността на периода, в който могат да съхраняват различните видове замразено месо, може да предотврати хранителни отравяния и други опасности, свързани с безопасността на храните. България подкрепя предложението и счита, че следва да се предприемат подходящи дейности за регулиране на въпроса със срока на годност на замразеното месо на ниво ЕС.
Друга тема, по която европейските земеделски министри обмениха мнения, е предложението за Регламент за опаковките и отпадъците от опаковки и аспектите на законодателното предложение, свързани с безопасността на храните и разхищенията на храни. За България е приоритетно премахването на опасните и вредните вещества и насърчаване на повторната употреба на опаковките да бъде съпътствано от обезпечаване на проследимостта, като се отчита и въздействието на вредните вещества върху човешкото здраве и околната среда.
Земеделските министри в Съюза обсъдиха и темата за споразумение за свободна търговия EC-Австралия. България счита, че стремежът към балансираност в търговските преговори ще доведе до ползи не само за сраната, но и за ЕС. При внос на селскостопански стоки в Съюза от трети страни следва да бъдат спазвани идентични на високи стандарти на ЕС, с които европейските производители се съобразяват, в областта на околната среда, хуманното отношение към животните, здравето на растенията и ветеринарните изисквания. За България ключова остава защитата на продукти с географски означения на територията на Австралия.