България е постигнала значителен напредък в областта на равенството между половете през последните 2 години.
През 2015 г. страната ни е заемала 25-то място в ЕС по този показател, докато през 2017 г. се е придвижила с 10 места напред и заема 15-то място.
Това показват резултатите от третото издание на Индекса за равенство между половете на ниво ЕС. Изследването беше представено от Виргиния Лангбак, директор на Европейския институт по равнопоставеност между половете, по време на заседание на Националния съвет по равнопоставеността на жените и мъжете, което се проведе днес в Народното събрание.
Индексът представлява значимо постижение на Европейския институт за равнопоставеност между половете, каза заместник-министърът на труда и социалната политика Росица Димитрова при откриването на форума. С този институт ни свързва дългогодишно и ползотворно партньорство, което е катализатор за придвижването на България за две години с 10 места напред, добави тя, предаде БГНЕС.
Индексът за равенството между половете на ниво ЕС е уникален статистически инструмент за измерване на напредъка в равнопоставеността в шест основни области - „Работа“, „Пари“, „Знание“, „Време“, „Власт“ и „Здраве“, които са оценени за държавите-членки между 1 за общо неравенство и 100 за пълно равенство.
За 2013 г. индексът на България е 37.0, като до 2015 г. той нараства на 38.1, а през 2017 г. вече е 58.00, при средноевропейско ниво от 66.2. Страната ни постига най-високи резултати в област „Здраве“ 76.4, а най-ниски в област „Време“ 42.7. В област "Работа“ индексът е 68.6, в област „Пари“ - 61.9, в област „Знание“ - 53.3 и в област „Власт“ - 56.0.