Всеки ден във всеки магазин от големите търговски вериги се регистрира кражба. Пикът на посегателствата е през декември и януари.
Още: Сдружение "Ангели на пътя" се разграничиха от протеста на БОЕЦ
Още: "Сияна загина, корупцията оцеля": Плевенчани протестират заради лошите пътища
От сектора са сметнали, че загубите от кражби за една година са 0,15 процента от оборота, като това представляват над 6 милиона лева. Всеки ден се регистрират по над 400 кражби.
Боян Михайлов разпознава от далеч недобросъвестните клиенти. За 7 години като ръководител на отдел „Сигурност” в една от най-големите вериги магазини, профилира средностатистическия крадец като мъж на възраст между 18 и 45 години: „Не можем да ги определим като бедни или хора, които имат нужда. Една голяма част от крадците са професионално заинтересовани”.
Най-атрактивни и за професионалистите, и за аматьорите, са алкохолните напитки, козметичните продукти, млечни и шоколадови изделия, както и кофеиновите напитки. Подбират се както часовете за извършване на престъплението, така и местата.
Още: В името на малката Сияна трябва да опазим всички деца - скандалите и важното в мрежата на 4 април
Още: Издирват собственика: Дете намери значима сума пари в метрото
Най-често откраднатото се прикрива с други стоки или с дрехи. Тенденцията показва, че все повече крадци са жени, а средната стойност на всяка предотвратена кражба е 15 лева, предаде бтв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Viasat Explore представя: Зад решетките: Най-суровите затвори в света (ВИДЕО)
Още: Без БНТ2 и БНТ3: Емил Кошлуков моли да остане само БНТ1, за да спести пари
Освен от кражби загуби търговците търпят и от клиенти, които се хранят, докато пазаруват или имитират, че пазаруват. Специалистите по сигурност дори разказват, че не са рядкост случаите родители да поощряват децата си да похапват от насипните стоки, най-чести ядки и бонбони.