Великобритания не се страхува, че българи масово ще емигрират в страната след края на 2013 година. Това каза пред БНТ британския посланик Джонатан Алън. Той обаче не отрече, че в страната му има политически партии, които се страхуват от това. Алън отчете, че България е отбелязала напредък по отношение на реформата в съдебната система и в разкриването на организираната престъпност, предаде Стандарт нюз.
Още: Най-важните новини за деня: 12 април 2025 г.
Още: Пореден протест "Вън Пеевски от властта" в София (ВИДЕО)
"Мисля, че сега има много напредък в България в области като организираната престъпност, съдебната система, но има още работа. Българските власти трябва да правят това, което е добре за България, а не само защото Брюксел го изисква".
Относно ситуацията около избора на конституционен съдия посланикът изрази увереност, че депутатите в парламента скоро ще номинират кандидат. "Не виждам проблем в това, че нещата се бавят, за да се избере най-добрият кандидат".
Посланикът на Великобритания отказа да коментира референдума за ядрената енергетиката у нас с думите: "Дипломатите никога не коментират избори и референдуми. За разлика от България, ние провеждаме често референдуми".
Още: Прогноза за времето - 13 април 2025 г. (неделя)
Още: "Ние сме Сияна": Протест блокира движението на пътя Плевен-Луковит (ВИДЕО)
В същото време британските медии продължават обсъжданията относно страховете от предстоящото отпадане на трудовите ограничения. "Около 250 хиляди имигранти от Българи и Румъния може да влязат във Великобритания през следващите пет години, след като европейските трудови ограничения паднат в края на 2013 година. Експерти обаче посочват, че „е почти невъзможно” да се знае колко точно хора ще изберат графство Съсекс след промяната на правилата, пише британското издание „Аргъс”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
По този повод изпълнителният директор на благотворителна организация в град Брайтън заяви, че имигрантите от България и Румъния без осигурен дом или гарантирана работа трябва да стоят настрана от града. „Ако нямат работа или подслон, правителството би трябвало да им каже да не идват. А ако дойдат, ще се опитаме да ги преориентираме и да им помогнем по най-добрия начин”, заяви Анди Уинтър.
„Факт е обаче, че тук ситуацията за хората без дом и работа е много тежка. Улиците не са павирани със злато”, предупреждава още Уинтър. Брайтън и Хоув вече са популярни дестинации за чуждестранните работници, като 15,1% от населението на градовете е дошло от други страни. Според наличните данни всяка година в Брайтън пристигат близо 4000 имигранти.
Редактор: Десислава Ушатова
Още: Зов за помощ: Дете с тежка диагноза се нуждае от скъпо лечение
Още: Тревожни данни: Обявиха колко са регистрираните хазартно зависими у нас