Българската петролна и газова асоциация (БПГА) иска проверка на всички участници на пазара на горива в България.
Искането е по повод вчерашната проверка на Комисията за защита на конкуренцията в БПГА във връзка с производството за картел на пазара на горива.
"Членовете на БПГА не са и никога не са били в забранени споразумения помежду си. Ако държавата не провери и останалите участници на пазара, това означава, че взема страна", посочва БПГА и настоява върху Комисията за защита на конкуренцията да не бъде оказван натиск от публични лица и медии, за да може тя да свърши работата си компетентно и безпристрастно.
"Проверката е стандартна практика по закон и ние ще сътрудничим по всички възможни и необходими начини. Отново заявяваме, че членовете на БПГА не са и никога не са били в забранени споразумения помежду си. По тази причина няма от какво да се притесняваме и сме напълно открити и прозрачни", съобщиха от БПГА.
"Надяваме се, че както ние сме проверявани, така ще бъдат проверени и останалите участници на пазара. Българската петролна и газова асоциация многократно е призовавала за върховенство на закона и равнопоставеност на всички участници на пазара на течни горива в България", казаха още от асоциацията.
Копия на документи и компютърни данни от Българската петролна и газова асоциация са били иззети по време на внезапна проверка в офиса на браншовата организация в рамките на разследването на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за наличието на картел между дистрибуторите на горива, проведена във вторник, казаха от асоциацията, след като от антимонополния орган съобщиха за акцията, провеждана съвместно с органите на полицията, предаде Mediapool.
По думите на говорителя на комисията Марио Николов "по принцип сдружения от подобен тип създават благоприятна среда за възникване на контакти между членовете им и често в практиката си попадаме на случаи, при които те се превръщат в платформа за изграждане на картелни практики". "Много рядко в такива случаи се стига до писмено подписано споразумение. Най-често подобни уговорки стават на четири очи и след тях не остават писмени следи", коментира той пред БНР.
При обиските КЗК се е възползвала от правото си да иззема всякакви писмени, както и други веществени доказателства, а също така и средства за предаване на информация.
Осигурихме пълен достъп до исканата информация и съдействахме, тъй като нашата позиция е, че няма картел на пазара на горива, заяви председателят на БПГА Андрей Делчев.
В края на февруари от КЗК съобщиха, че извършен от тях секторен анализ е открил видими доказателства за това, че седем големи вериги бензиностанции у нас са се наговаряли за цените на горивата, а рафинерията "Лукойл Нефтохим" е злоупотребявала с господстващото си положение на българския пазар, продавайки по-скъпо тук отколкото навън. Тогава антимонополният орган започва разследване за картел срещу веригите бензиностанции "Шел България“ ЕАД, "Ромпетрол България“ ЕАД, "Еко България“ ООД, "ОМВ България“ ООД, "Петрол“ АД, "НИС Петрол“ ЕООД и "Лукойл България“ ЕООД, "Лукойл Нефтохим" пък се проверява за злоупотреба с монопол.