БНТ откри конкурсната си сесия: Обяви девет позиции за нови филмови продукции

06 октомври 2023, 09:46 часа • 2552 | прочитания

Българската национална телевизия (БНТ) обяви новата си конкурсна сесия за филмопроизводство. Отварят се девет позиции за качествени проекти, които са ориентирани към програмните нужди на медията, съобщи по време на събитие днес журналистката Надя Обретенова.

Още: Най-важните новини за деня: 24 април 2025 г.

Още: Почивни и неучебни дни през месец май: Идеи за по-дълги отпуски

"Заложили сме на това, което правим като политика досега. Искаме не само да насърчим добри филмови продукти, но и да подкрепим българските автори", каза генералният директор на БНТ Емил Кошлуков. Той посочи, че една от отворените позиции е за сериал по съвременен български автор, тъй като литературата и киното "могат да си помагат". Проектът трябва да се състои от 12 серии, всяка от които да е с продължителност от 54 минути.

В новата конкурсна сесия е предвидено още създаването на сериал на детско-юношеска тематика (6 серии, 54 минути), криминален сериал (6 серии, 54 минути), ситком (24 серии, 27 минути), дебютен пълнометражен игрален филм на съвременна тема (54 минути), детски пълнометражен игрален филм (85 минути). Отворени са позиции още за копродукции за игрален сериал (12 серии, 54 минути) и пълнометражен игрален филм, както и за предварителни откупки на права за използване на готовия продукт (присейли) за два проекта.

Още: Изненадващо Георги Любенов ще води ново предаване

Още: Нестабилното пролетно време продължава: Прогнозата на Гери Малкоданска

Още: Георги Ангелов: Внушаването на страх и чувство за малоценност са ключови инструменти на руската дезинформация (ВИДЕО)

Вече се радвам да обявя, че имаме съвместни проекти с Националния филмов център, каза Емил Кошлуков. По думите му целта е двете организации да координират усилията и ресурсите си, за да могат да се реализират "по-скъпи, по-качествени и по-добри продукции". Генералният директор на БНТ каза още, че първите плодове на това сътрудничество вече ги има, предава БТА.

Какви филми ще гледаме скоро по БНТ

Още: Ученическа конференция „Добродетели на духа и волята“ ще се проведе в РИМ-София

Още: 10 лв. отстъпка за лоялни клиенти с Kaufland Card до 11 май

Кадър от "Всичко за сина ми", снимка: БНТ

Още: Защо Ивайло Захариев oсъди БНТ? Актьорът разказа ключови подробности за делото (ВИДЕО)

Още: Гръмотевици в планините, къде ще вали. Времето утре - 25 април 2025 г.

Още: Близо до хората: КЗП пуска мобилно приложение за жалби през летния сезон

Сред примерите е филмът "Записки по едно предателство" на режисьора Георги Дюлгеров, както и "Заведи ме вкъщи" по сценарий на Михаил Вешим и с режисьор Мартин Геновски. Останалите текущи проекти на обществената телевизия са сериалите "Вина" (втори сезон), "Всичко за сина ми", "Тревожност" и "Дъщерите на София". Режисьорът Виктор Божинов съобщи, че снимачният процес на втория сезон на "Вина" продължава през следващите дни в Сандански и Бургас. Евтим Милошев, който е продуцент на "Всичко за сина ми", посочи, че днес е последният снимачен ден за продукцията, като камерата се върти в Националния дворец на културата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес