Гневно писмо до премиера и до икономическите министри в служебния кабинет написаха четирите работодателски организации. В него те изразяват недоволство от прекалено ниските отчисления от печалбата на производителите на ток, които държавата събира, за да осигури компенсации за всички небитови потребители на ел. енергия.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Работодателите за пореден път подчертават, че тези компенсации всъщност не са помощ от енергетиката за останалия бизнес. Това са средства иззети от фирмите заради пазарните изкривявания в енергийния ни пазар и трябва да се върнат обратно, е мнението на четирите работодателски организации - АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ. Затова те не искат и да чуят за премахване на компенсациите за фирми, които печелят добре въпреки високите цени на енергията, пише в. "Сега".
Работодателите припомнят за даденото от служебното правителство обещание, че в схемата на подпомагане ще се включат и свръхпечалбите на частните производители на ток - основно ВЕИ и няколко теца. Освен това според тях кабинетът обещал да занижаване на таваните, над които печалбата трябва да постъпва в специалния фонд "Сигурност на енергийната система".
"На практика служебният кабинет предлага запазване на тази тавани, а за някои производители те дори са увеличени, а други направо са изключени", недоволстват работодателите. "Този подход е недопустим! По този начин се намаляват средствата, които да осигурят финансирането на компенсациите за цените на електрическата енергия!", пишат те в писмото си до премиера.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
За пример дават кондензационните въглищни централи, каквито са двата американски теца в Марица изток, държавна ТЕЦ "Марица изток 2" и още няколко по-малки. "Възразяваме срещу завишаването на тавана на приходите от 180 лв./MWh на 350 лв. лв./MWh. Не виждаме какви промени са настъпили за десет дни, за да се предприеме двукратно увеличение на прага, намалявайки вноските във фонд "СЕС", посочват четирите бизнес организации.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Според тях големите водно-електрически централи на НЕК практически били изключени от събирането на отчисления от високите печалби.
Част от производителите на ток от ВЕИ също били с прекалено ниски отчисления. "Намираме определяният таван на приходите от 320 лв./MWh на ВЕИ производителите без договори за премии за необосновано нисък. Това са производители с ниски производствени разходи, не заплащат гориво (с изключение на биомасата, която е с малка инсталирана мощност) и емисии. Тези ВЕИ реализират неочаквани приходи, което не се дължи на повишена технологична и икономическа ефективност. Смятаме, че този таван за ВЕИ без премии може да бъде свален поне дву- или трикратно", настояват работодателските организации.
Същото важи и за ядрената централа. Таванът на приходите за АЕЦ "Козлодуй" трябвало да се занижи поне с 1/3, и така да превежда по-големи вноски за компенсации на небитовите потребители.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Според работодателите няма причини "Мини Марица-изток" да са изключени от вноските в солидарния фонд. Преди време държавните мини може и да са имали финансови проблеми, но сега вече изнасят въглища - нещо, което не е било предвиждано в икономическите им планове и затова трябва да бъде обложено с отчисления към фонд СЕС.
Работодателите припомнят на кабинета, че еврорегламентът цели подпомагане на фирмите в кризисна ситуация, а не осигуряване на комфорта на енергетиката и съсипване на икономиката.
ОЩЕ: Омбудсманът иска предоговаряне на сроковете за либерализация на пазара на ток за домакинствата