През последните 8 години, когато бях председател на Сметната палата, са изпратени 3 одитни доклада, в които има установени престъпления, каза бившият шеф на Сметнат палата Цветан Цветков в предаването “Лице в лице” по БТВ. Той подчерта, че прокуратурата е законово задължена текущо да уведомява какви са резултатите от проверките.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
“За съжаление, не получавахме такава информация. Стана ясно, че по нито един доклад не е образувано прокурорска проверка. Сред тях има случаи за извършени престъпления на партии преди избори, престъпления с дарения” посочи бившият шеф на Сметната палата.
“Моето бързо отстраняване беше поискано от ГЕРБ, ДПС, БСП и „Български възход“. В обществото се създаде едно впечатление, че мен ме освобождават заради някакви хипотетични нарушения, свързани със скандала "Нексо", което не е истина и това пролича и в дебатите в пленарна зала на 20 февруари”, добави Цветков.
"Сменил е Бога, на който се моли": Депутатите отстраниха и управителя на Сметната палата (ВИДЕО)
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
“През тези четири месеца първо се прие един образец на декларации, който не е в съответствие с Изборния кодекс. Изисква се голям обем от информация, която на практика не е необходима на Сметната палата. Това е декларацията за дарения на партиите по време на предизборната кампания. Сметната палата не може да провери истинността на тези информации”, каза той.
По думите му основната роля на Сметната палата е да дава препоръки, които трябва се изпълнят от одитираните организации. “При данни за извършени престъпления ние сме задължени да ги изпратим на прокуратурата”, допълни той. “Негативният ефект за обществото от забавените отговори е, че Сметната палата не може да публикува доклада за извършените престъпления. Обществото остава с впечатление, че виновните няма да бъдат наказани и остава чувството за безнаказаност на хората, които управляват публичните ресурси, а и Сметната палата може да обжалва актовете на прокуратурата за отказ за извършване на проверка”, коментира Цветков. Според него е много важно прокуратурата да реагира своевременно, защото това ще има оздравително действие спрямо тези, които искат да се облагодетелстват, използвайки публичен ресурс.