Това, че няма бюджет, не е края на света. Просто ще продължи стария. Няма голяма драма, ще мине и тази зима. Това заяви бившият министър на енергетиката Мирослав Севлиевски в ефира на Нова телевизия.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Той критикува Корнелия Нинова заради противопоставянето й на купуването на нови бойни самолети. "Самолетите са инвестиция в бъдещето на внуците и пенсиите могат да почакат", каза Севлиевски.
Според бившия зам.-министър на финансите Георги Кадиев при тази инфлация има нужда от мерки. „Нещо трябва да се направи, но не може да се преформатира целия бюджет“, каза той.
Икономистът Евгений Кънев смята, че по-скоро ще продължи да работи стария бюджет. "Няма да има достатъчно време и дори усилие от страна на експерти да се прави нов бюджет", каза той.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
„За нас това е единствения възможен вариант – да се удължи съществуващия бюджет. В настоящата политическа ситуация това е много рисковано и може да се разрази политически популизъм“, каза от своя страна Добрин Иванов от АИКБ .
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Севлиевски заяви, че политиката трябва да е полезна за хората. „Народното събрание работи, но бавно, все едно ще работи 4 години. А не се знае дали ще изкара и 40 дни“.
По думите на Кадиев сегашната социална политика е грешна. „Има хора, които нямат нужда от тези 25 ст. за литър гориво. Не всички родители например имат нужда от безплатни детски градини или безплатни учебници. Помощите трябва да са насочени так, където има нужда“, категоричен бе той.
Икономистът Кънев се съгласи с Кадиев. „Най-лесно е да се дава на калпак. Хората виждат, че нещо се прави, а идват и избори“, аргументира се той.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Според Иванов служебното правителство се държи по-адекватно и дава по-голяма сигурност с решенията си. „Намираме се в много важна ситуация – влизането в еврозоната. А тези преговори трябва да се проведат от редовно правителство“, каза той.
Кадиев отговори, че няма да влезем в еврозоната през 2024 г., тъй като критериите са за 3% бюджетен дефицит, а той ще е по-висок.
ОЩЕ: Горанов за бюджета: Представяното от ПП не почива много на обективни показатели