На 23 август Съветът за електронни медии (СЕМ) ще обяви кой е новият генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Или няма – защото макар тази дата да беше посочена от СЕМ като своеобразен Рубикон, всъщност има възможност досегашният генерален директор на БНТ Вяра Анкова да си остане на поста. Това ще стане, ако никой от кандидатите не събере 3 гласа от членовете на СЕМ. Припомняме, че СЕМ се състои от петима членове – София Владимирова, която е председател, Бетина Жотева, която се забърка в страхотен скандал с журналистката Къдринка Къдринова заради радио "България“, Мария Стоянова, чийто мандат изтича след година, бившият депутат от БСП Иво Атанасов и Розита Еленова.
В следващите две седмици Actualno.com ще запознае читателите си с петима кандидати, които изглежда имат най-голям шанс да управляват БНТ в следващите поне три години.
Следващият кандидат е Тома Иванов.
За широката публика това е може би най-малко познатият кандидат за най-високия пост в БНТ. Всъщност обаче през по-голямата част от професионалния си път Тома Иванов е свързан с Националната телевизия.
Иванов постъпва на работа в БНТ през 1990 година като счетоводител. Възниква криза за кадри след напускането на икономическия директор Милица Трайкова и тогава Тома Иванов е назначен за финансов директор, той е и главен счетоводител. Трайкова, според източници на Actualno.com, е неудобна, защото е прекалено пряма и заради това Хачо Бояджиев я освобождава. Длъжността обаче е променена, защото така и не се намира човек с необходимия образователен ценз за икономически директор.
Тома Иванов е финансов директор до юни 1997 година. За кратко е изпълнителен директор на БНТ. От ноември 1998 г. (след влизане в сила на Закона за радиото и телевизията) до февруари 1999 г. е изпълняващ длъжността генерален директор на БНТ до избирането на Лиляна Попова.
Между 2001 и 2006 година е член на Съвета за електронни медии и негов изпълнителен секретар. След като изтича мандатът му в СЕМ, по времето на Уляна Пръмова като генерален директор на БНТ, при първото правителство на Бойко Борисов, Иванов се връща в БНТ отново като изпълнителен директор, но напуска окончателно БНТ през първия мандат на Вяра Анкова.
Работи в различни специализирани структури на Министерството на отбраната, включително и в момента.
Някои цитират негови думи, че той не обича да е пръв, предпочита да е втори или в сянка. Вероятно този път е размислил или е намерил екип, с който да реализира идеите си за БНТ.
Истории от медийната кухня
При ръководството на Лиляна Попова е финансов директор в Националната телевизия. След съмнения за финансови неуредици в областта на обществените поръчки и лобиране в полза на доставчици на телевизионна техника, Тома Иванов напуска БНТ "по взаимно съгласие".
Намеренията за промяна в БНТ
"Разбира се, най-важното за една обществена медия е нейното програмно съдържание и структурата на програмата, но в това отношение ще се ползвам от експертизата на изявени специалисти в страната и работещи в самата телевизия. Смятам, че трябва да се възложат социологически проучвания за нагласите на обществото, ще се прилагат и добрите практики от другите европейски обществени телевизии", сподели Иванов в интервю за Actualno.com.
Според него БНТ не се нуждае от радикална промяна – "постигнатото до момента е съизмеримо с обективните дадености", отбелязва той.
"Правенето на телевизия е резултат от колективният труд на автори, журналисти, режисьори, оператори, инженери, техници, икономисти. Успешното управление е в резултат от добре подбран екип. Генералният директор трябва да подбере този екип, да го организира, мотивира и контролира неговата работа", категоричен е той.
За да компенсира несъвършенства в Закона за радио и телевизия Иванов предлага създаването на Обществен програмен съвет с цел:
-укрепване доверието на обществото към обществената телевизия;
-намаляване на субективното влияние на административното ръководство върху програмната стратегия;
-реален обществен контрол върху разхода на публични средства;
Какви ще са първите му стъпки, ако бъде избран за генерален директор - вижте тук.