"BgGPT": Изпробвайте първия изкуствен интелект на български език, създаден от "INSAIT" (СНИМКИ)

19 ноември 2024, 13:28 часа • 1934 | прочитания

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) представи днес нов изкуствен интелект от последно поколение, създаден да работи на български език.

Още: След скок на заплатите в МВР: Ръст и в допълнителните възнаграждения

Още: Прогноза за времето - 4 април 2025 г. (петък)

Събитието се състоя в Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и в него участваха служебният министър-председател Димитър Главчев, служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев. Научният директор на института проф. Мартин Вечев и изпълнителният директор инж. Борислав Петров представиха възможните приложения на новия изкуствен интелект и данни за представянето му в сравнение с някои от най-популярните продукти на технологични гиганти от целия свят.

"Изкуственият интелект е една от технологиите, които са най-значими и най-трансформиращи в световен мащаб, навлизащи във всички сфери на обществото - образование, здравеопазване и в много други. Няма да има сфера, в която изкуственият интелект няма да пробие или да навлезе", каза проф. Мартин Вечев. Той отбеляза, че един от най-важните стратегически въпроси пред всяка държава в момента е не дали ще използва изкуствения интелект, а дали ще създава собствен такъв и ще развива собствени модели, технологии, или ще наема изкуствен интелект от други държави или фирми.

Още: Отличиха наши учени, направили световен пробив в алгоритмите

Още: Най-важните новини за деня: 3 април 2025 г.

Още: Затоплянето ще продължи, но не задълго: Прогнозата на Деница Стоянова

Какво представлява?

Той е създаден за българските потребители, българската държава, институции и бизнес, а от 23 ноември ще може да се ползва и от всички граждани през чат платформата на BgGPT. 

"Българският изкуствен интелект превъзхожда тези модели като качество, производителност. Същевременно е много по-малък модел - т.е. е много по-евтин за ползване като електроенергия, нужна за използването на тази система. Това е нещо изключително важно за бизнеса и за публичната администрация, която ще инвестира в него", казва проф. Мартин Вечев.

Още: Неочакван лидер: Дунавски град с най-висок растеж на цените на недвижимите имоти за последното тримесечие

Още: За безсмисления вот на недоверие и трансфера на Мустафа Емин към Ивелин - скандалите и важното в мрежата на 3 април

Още: Българският институт INSAIT с пробив - участва в създаването на ключов инструмент за изкуствения интелект

Според създателите на BgGPT големият модел 27b превъзхожда безплатната версия на OpenAI - GPT-4o-mini, и съперничи с платената GPT-4o за производителност на чат на български език. На представянето беше показан анализ на платената версия на OpenAI за това колко пъти предпочита отговорите на български език от BgGPT спрямо отговорите на собствения си модел, плюс Claude Haiku и Claude Sonnet от конкурентния разработчик Anthropic.

Още: Къде е границата между културата и комерсиалното: Бистра Окереке в Студио Actualno (ВИДЕО)

Още: Само за часове: Намалиха скоростта на отсечката-убиец край Телиш, после върнаха старото ограничение

Резултатът е, че GPT-4o "предпочита българския модел повече от самия себе си".

"Аз не знам за друга държава, която да има такъв технологичен продукт в момента. На 23 ноември INSAIT ще пусне чат за цялото българско общество и България ще стане първата страна в света, в която държавна организация пуска технология на световно ниво, безплатно", казва още той.

BgGPT е част от стратегията на INSAIT за развитие на изкуствения интелект в България. Институтът си партнира с организации като НАП, „Просвета“ и Lex.BG за подобряване на модела и внедряване на AI приложения в сфери като образование, публична администрация и бизнес, пише БТА.

Новият генеративен модел на института е свободно достъпен ТУК. Платформата ще е активна от събота, 23 ноември, в 10:00 часа.

Министър-председателят Димитър Главчев също присъства на представянето: "Това е постижение на световно ниво, което показва какви са възможностите на българските наука и научни организации", коментира Главчев и допълни, че политиката по отношение на тази дейност е последователна. На заседанието на Министерския съвет миналата седмица правителството отпусна следващия транш от средствата, необходими на института да продължи работата си. "От 2021 г. всяко едно правителство е отпускало средства по този проект и това е добър пример как всички заедно вършим работата си, която е в интерес на цялото общество", допълни премиерът. Той подчерта, че това е единствената област, в която България изпреварва другите държави в ЕС, като същевременно проектът допринася и за запазването на българския език.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес