Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БАБХ: Тази година няма фрапиращи нарушения от страна на търговците на риба

06 декември 2016, 10:31 часа • 1629 прочитания

Тази година няма фрапиращи нарушения. Явно сме дисциплинирали производителите и търговците. Това каза д-р Райна Иванова, Дирекция „Контрол на храните и граничен контрол” при БАБХ във връзка с проверките на предлагане и съхранение на риба около Никулден.

„Във връзка с Никулден, със заповед на изпълнителния директор бе разпоредено извършване на засилени проверки за търговия с риба и рибни продукт. Това са предприятия, складове за търговия на едро, заведения за обществено хранен, обекти за търговия на дребно. На пазарите и тържищата също ще извършваме проверки”, заяви тя. По думите ѝ проверките ще се извършват и на места, където се отглежда риба. „Там също и колегите от здравеопзването извършват проверки и при търгуване на живата риба се издават ветеринарно-медицински свидетелства”, поясни д-р Иванова.

„Получаваме сигнали за съмнение в качеството и безопасността на храните, за стоки с изтекъл срок на съхранение. По отношение на рибата до момента имаме установени несъответствия за спазване на температурния режим за съхранение, предлагане на охладена риба, която не е покрита с лед, предлагане на замразена риба, която е извън фризерите и хладилните съоръжения, които трябва да поддържат минус 18 градуса“, добави Райна Иванова, цитирана от Фокус.

Тя коментира, че проверките се извършват от 30 ноември на територията на цялата страна, като ще приключат в края на днешния ден.

Иванова призова риба да се купува само от регистрирани обекти.

„Санкции налагаме, когато констатираме нарушения по Закона за храните, които за различните видове нарушения са в различни финансови изражения. Глобите могат да варират от 250 до 500 лева за неправилни етикетиране и реклама на храните. Може да стигне до 6-7 000 лв. в зависимост от нарушенията“, заяви тя. „Ако не са регистрирани обектите, глобите могат да бъдат за физическо лице при първо нарушение за 2 000 лв., при второ – до 4 500 лв. За юридическите лица при първо нарушение може да достигне до 4 500 лв., а за второ – до 6 000. Ако се продават храни, коти не отговарят на нормативните изисквания при повторно нарушение също може да достигне до 6 000 лв.“, посочи д-р Иванова.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес