Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Азиатски държави обвинени за изчезване на носорозите

23 юли 2012, 08:22 часа • 11526 прочитания

Виетнам най-вече, но също Китай и Тайланд, имат голяма роля в трафика на слонова кост и рог от носорог. Това означава подкрепа за кланетата на тези животни в южната и централната част на Африка, подчертават еколозите от световната организация за защита на природата /World Wide Fund for Nature - WWF/, предаде БГНЕС.

Международната неправителствена организация, занимаваща се главно с проекти насочени срещу влошаване на състоянието на околната среда съобщава, че в централна Африка бракониерския лов на слонове е достигнало "кризисно равнище", а ловът на носорози вероятно ще доведе до изчезването им.

В доклада Виетнам се посочва като първа дестинация за рога на носорога. Тази търговия предизвиква нелегалния лов в Южна Африка – епицентър на трафика.

През 2011 г. в страната са били открити 448 убити животни. За първите 6 месеца на 2012 г. убитите са 262, съобщават от WWF.

"Много виетнамци, включително дипломати, са били задържани или обвинени в нелегален износ на рог от Южна Африка", се казва в публикувания доклад преди събирането в Женева на отговорни служители от правителства на много страни посветено на трафика на животни.

"Виетнам трябва да преразгледа наказанията и незабавно да ограничи мрежите си за разпространение и реклама в интернет за рога от носорог", заяви Елизабет Маклилън, която отговаря за световната програма за защита на видовете във WWF.

Рогът от носорог е известен в Азия като терапевтично средство и афродизиак, нещо, което никога не е било доказано научно.

Китай също е обвинен заради липсата на контрол върху легалния пазар на слонова кост. Еколозите подозират, че нелегалните доставки се легализират в Китай.

В Тайланд "незаконната слонова кост се продава свободно в магазините, посещавани от туристи" и "Тайланд далеч не е отговорил адекватно на опасенията ни", заявяват от WWF. "Единственият надежден вариант на този етап е пълна забрана на търговията със слонова кост".

Тази незаконна търговия, е "заплаха за животните, но също и риск за популацията, териториалната цялост, стабилността и зачитането на закона", заявиха от организацията, която призова правителствата в Африка да подпишат споразумения за прилагането на законодателството върху дивата природа, и да направят прилагането му приоритет.

WWF отбелязва, обаче, "някои окуражаващи сигнали." "Миналия месец, Габон изгори всичките си запаси от слонова кост (...) и президентът Бонго е направил много, за да се повиши защитата на природните паркове и да се гарантира, че тези, които извършват престъпления са преследвани и се изпращат в затвора. "

Произходът на изгорената слонова кост, не може да бъде проверен, но WWF приветства напредъка, постигнат в Индия и Непал, за защита на носорозите, слоновете и дори за тигрите. През 2011 г., в Непал няма бракониерски внос.

Над 200 трупа на тигри се откриват всяка година на черния пазар. Природозащитниците припомнят, че "в света има едва 3200 тигъра в дивата природа".

Редактор: Ая Косарова

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес