Холандски съд присъди на български гражданин доктор Ашраф Джума Хаджудж обезщетение от 1 милион евро заради мъченията, които изтърпя по време на изфабрикувания процес за заразяване на либийски деца със СПИН.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
"Холандски граждански съд присъди на клиента ми, палестински лекар, един милион евро във връзка с обвиненията в мъчение и малтретиране по време на задържането му в Либия", съобщи адвокатката му Лизбет Зегвелд, цитиран от Франс прес и БГНЕС.
Ашраф Джума Хаджудж е от палестински произход, но през юни 2007 г. получи българско гражданство, което му помогна да се установи в Европейския съюз. На 27 юли 2011 г. той заведе дело срещу 12 либийски държавни служители пред граждански съд в Хага, който обяви решението си на 21 март. Нито един от обвиняемите не присъства в съда. "Нямаме никаква представа къде се намират", призна адвокатката.
"Смятам, че тъй като тези служители са работели за държавата, либийското правителство би трябвало да плати обезщетението. Правителствата може да се сменят, но те остават отговорни", допълни Зегвелд.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Медицинските сестри Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка и Снежана Димитрова, заедно със съпруга на Кристияна доктор Здравко Георгиев и палестинският студент по медицина Ашраф ал-Хаджудж, бяха арестувани в Бенгази на 9 февруари 1999 година и останаха в либийските затвори общо 2755 дни. Те бяха обвинени през 2000 година в умишлено причиняване на епидемия от СПИН в Бенгази с цел дестабилизация на Джамахирията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
На 6 май 2004 година медицинските сестри и Ашраф получиха смъртни присъди чрез разстрел. Здравко Георгиев бе осъден само по по-леките обвинения, както Колева и Тачев, които бяха напуснали Либия преди началото на процеса. През 2005 година Върховният съд на Либия отмени постановените смъртни присъди и върна делото за ново разглеждане.
На 17 юли 2007 година смъртните присъди на българите бяха заменени с доживотен затвор от Висшия съдебен съвет на Либия. На 24 юли 2007 година Вълчева, Ненова, Сиропуло, Червеняшка, Димитрова, Георгиев и Хаджудж се завърнаха със специален полет на летище София, след като преговорите по тяхното освобождаване, продължили над 8 години, завършиха с посредничеството на ЕС и Франция.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини