Вероятно Франция би се развила по-цивилизовано, ако я нямаше Великата френска буржоазна революция. Но онези страни, в които е имало кръвопролитни революции, са се развили много по-демократично от други. Това каза пред БНР историкът проф. Андрей Пантев, предаде БГНЕС.
При такива революции има едно насилствено разрушаване на стария ред, който обикновено по друг начин не може да бъде разрушен. Ние нямаме българска революция, имаме плашливо развитие след Балканската война, ставаме много предпазливи в негативно съдържание. Революциите се правят от мъже дори и тогава, когато те стават тирани, подчерта Пантев.
За протестите у нас Пантев каза, че "да правиш революция не е купон и не е да люшнеш едно хорце". "В момента сме се втурнали да сменяме институциите. Трябва да помислим да променим себе си. Не институциите правят хората, а хората правят институциите. Ние българите се мразим, достатъчно е да видиш как едно лице е готово да те усмърти за един неподаден мигач, пререждания по опашки и т.н. Ние се самоунищожаваме хоризонтално", подчерта Пантев.
При протестите е важно какво следва след промяната. Има една безадресност при тези протести, има отрицание заради самото отрицание, но какво ще последва, кой ще изпълзи и изплува от това, аз не знам, допълни историкът. Не е важно кой започва едно събитие, а кой го завършва, аргументира се професорът.
За това ще има ли нови месии, според него, той каза: "Уморихме се да се спасяваме", "всички" се втурват да запазват отечеството.