Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализират причините за честите присъди срещу България в Страсбург

04 април 2012, 14:12 часа • 4383 прочитания

Ще бъде направен задълбочен анализ в следващите месеци на причините, заради които България толкова често е осъждана в Страсбург. Това каза министърът на правосъдието Диана Ковачева на пресконференция в Министерски съвет, предаде „Фокус”. В резултат ще бъдат предприети конкретни законодателни промени с цел осъжданията към държавата да намалеят.

Част от предлаганите промени в Закона за съдебната власт, приети днес от правителството, са свързани с критики към България от Европейския съд по правата на човека. Ковачева заяви, че от доста години съдът препоръчва на страната ни да бъде създаден вътрешен механизъм, с който да бъдат адекватно обезщетявани български граждани, които се жалят от бавно правосъдие.

Един такъв процес в момента отнема между 6-10 години в Страсбург. Предлагаме да бъде създадено звено към инспектората към Висшия съдебен съвет, което да разглежда такива жалби за бавно правосъдие, каза министърът.

Процедурата ще отнема около 6 месеца и ще бъдат предлагани споразумения със жалбоподателите, които ще бъдат обезщетявани адекватно за вредите, които са претърпели и съобразно европейските стандарти. Те няма да бъдат ангажирани със събирането на доказателства, а това ще се прави служебно от държавата. Държавата пък няма да плаща разноските по делата, които в много случаи са по-големи от обезщетенията.

Ще бъдат обезщетявани и гражданите, понесли вреди от непропорционални актове на администрацията.

Предлаганите от Министерството на правосъдието промени в Закона за съдебната власт са провокирани от прилагането на стратегията за продължаване на реформата в съдебната система и критични доклади към България за необходимостта от приемането на прозрачни и ясни правила за избор на членовете на ВСС.

Правосъдното министерство предлага огледални процедури за избор на членове на ВСС от съдебната квота и за избор от парламента. Смятаме, че по този начин ще бъдат избрани най-достойните професионалисти, магистрати с достатъчно добра репутация, достатъчно висока доза почтеност и достатъчно добре познати на колегите, които ще ги избират, заяви Диана Ковачева.

Всички предложени промени, свързани с процедурите на изслушване и избор на членовете на бъдещия ВСС, ще са валидни с влизане в сила на промените в закона. Единствено прякото гласуване по електронен път ще бъде отложено за избора на по-следващия ВСС.

Министърът заяви, че ключът не е в мнозинството в Народното събрание при избор на кандидатите, а в прозрачните процедури, така че да бъде ясно кой е кандидатът и кой стои зад всяка кандидатура.

Изборът с две трети е нож с две остриета, защото понякога постигането на толкова високо мнозинство води до други уговорки между политическите партии, каза Ковачева.

Промените са широко дискутирани с граждански организации. Такива организации също ще имат възможност да подават становища за кандидатите за членове на Висшия съдебен съвет.

Според Ковачева – повишението с една степен след участие във ВСС е напълно оправдано и не е кариерен бонус, защото членовете на Съвета ще издържат сериозен конкурс при избирането си.

 

Редактор: Десислава Ушатова

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес