Бежанците в България са настанени в много лоши условия. Това смятат от правозащитната организация "Амнести интернешнъл".
Барбора Черноселкова сравни условията в българските бежански лагери със ситуацията в Унгария, където е била допреди няколко дни.
"Посетих центровете, които са по границите и видях стотици хора, които са в същото положение, както бежанците в Унгария. Някои от хората ни казаха, че помещенията са препълнени. Освен това бях ужасена от начина, по който бяхме пазени. Ние не можехме да се движим свободно в центъра. Зад нас постоянно имаше някой и ние не можехме да говорим свободно с бежанците. Хората ни казваха, че не искат да останат повече в България. Те направо не могат да повярват, че няма осигурени най-елементарни условия за тях", коментира Черноселкова пред БНР.
Тя беше категорична, че Европа трябва да търси дългосрочно решение на бежанския проблем като освен спешните мерки по настаняването на хората, трябва да се намери начин за тяхната интеграция. Според нея в следващите две години вероятно на континента ще дойдат милион и триста хиляди бежанци.
"Тук има два въпроса. Първият е проблемът с нелегалното преминаване на хора и осигуряването на сигурни пътища за бежанците. Именно това е причината, поради която хората умират в морето или преживяват изключително големи трудности, удряни са и са блъскани от полицията", каза експертът.
По думите й другият въпрос е този с квотите. "Категорично искам да подчертая, че ние не говорим за квоти, а за хора и за спазване на човешките права. Трябва да има много бързо решение за преместването на хора в различни държави от граничните страни. Абсолютно ясно е, че Унгария не може да се справи сама с тази ситуация. Там идват стотици хиляди хора, на които трябва да им бъде осигурена възможност да продължат пътя си в други страни - членки на Европейския съюз. Също така трябва да има много сериозна финансова подкрепа за граничните страни, каквито са Гърция, България и Унгария", каза Черноселкова.
"Те трябва да подобрят организацията си за приемане на бежанците и местата за настаняване. Случаят с България обаче категорично показва, че трябва да има и доста добър контрол как правителствата харчат парите, които са осигурени за справяне с бежанската криза. На България бяха отпуснати пари за подобряване на центровете за настаняване, а всъщност тя е много по-ангажирана с пазене на границите си", заяви Барбора Черноселкова от "Амнести Интернешънъл".
Тази сутрин Австрия затвори магистрала А4 при унгарската граница от съображения за сигурност, след като десетки мигранти се отправиха към Виена пеша, информира Reuters, като се позова на говорител на полицията в източната провинция Бургенланд.
Вчера около 8000 души са пресекли границата и са влезли в Австрия, а след полунощ над 3600 мигранти. Около 1500 души са прекарали нощта на открито. Австрийският премиер Хайнц Фишер изрази увереност, че страната му ще се справи със ситуацията.
"Знам колко е сложен този проблем. Имаме известен опит, ако погледнем назад - унгарските бежанци по време на революцията през 50-те години и чешките бежанци около събитията през 1968 година. Но сега става въпрос за повече хора, за друг регион. Но имам известно количество оптимизъм, че австрийският народ ще се държи по начин, по който ще можем да преодолеем и да се справим с този тежък проблем", каза Хайнц Фишер.
Около 7600 мигранти, повечето бежанци от Сирия, са влезли в Македония от Гърция между 18.00 часа вчера и 6.00 тази сутрин, съобщи представител на Агенцията за бежанците на ООН. Увеличава се броят на прииждащите мигранти през Балканския полуостров на път за Унгария. Гърция извозва с фериботи мигрантите от залетите острови до Атина, откъдето те продължават с автобуси към Македония.
Във видео, заснето от австрийска, се вижда как унгарската полиция хвърля пакети с храна на бежанците в лагера край град Роске, предаде BBC. Жената, която е била в лагера, за да помага, казва, че мигрантите са третирани като животни. Храната си те получавали, след като полицията хвърляла пакетите към събралото се множество. "Предполагам, че тези, които са успели да хванат пакет, са щастливци", коментира авторката на видеото. Ръководител в "Хюман райтс уоч" пък заяви, че бежанците са държани като говеда в клетки.
Германия пък очаква тази година броят на подалите молби за убежище в страната да бъдат 800 000 души, което е повече от четири пъти броят им през миналата година. По думите на германския вицеканцлер Зигмар Габриел близо 450 000 бежанци са влезли в Германия от началото на годината. "През този месец те може би ще са повече от 100 000“, коментира в четвъртък председателят на германските социалдемократи пред германския парламент.