На пистата на ВВС базата Вандерберг в Калифорния се приземи безпилотният Боинг X – 37B. Това обаче не е прототип или тестови полет за поредния Дриймлайнер, а произведена за военните космическа минисовалка, специално създадена за безпилотно кацане.
Най-интересното в случая обаче не е самата совалка, а нейната свръхсекретна военна мисия, която продължи повече от година. И за да стане още по-интересно - това не е първият полет от този тип. Боинг е произвел за военните не една, а две минисовалки X – 37B, с кодови обозначения OTV-1 и OTV-2. В момента в космоса е OTV-2, а също толкова секретния седеммесечен полет на сестричката-близначка завърши през декември 2010 година и предизвика огромни спекулации и многобройни догадки за целта му.
X – 37B много прилича на братовчедите си – пилотираните совалки на НАСА, но е значително по-малък и не може да носи екипаж. Дължината му е по-малка от 9 метра, с 4,5 метра размах на крилете и 5 тона полетно тегло. Извежда се в космоса с ракета носител от типа Атлас V и каца автономно като самолет.
Една от популярните теории за мисията на OTV-2 е шпионирането на китайската станция Тиангонг-1, но това е нелепа аматьорска версия. Не само по финансови съображения (шпионските спътници са много по-евтини и няма нужда да кацат на Земята), но и по чисто технически причини. X – 37B се движат със скорост от 27,000 км/час и биха прелетяли покрай Тиангонг-1 за секунди – очевидно неудачен способ да шпионираш когото и да е било. Само за да си представите колко е това 27,000 км/час – с тази скорост ще стигнете от София до морето за по-малко от минута!
Интригата около мисиите на совалките се засили още повече, когато се пявиха новинарски телевизионни кадри, на които обслужващият персонал бе с антирадиационни костюми.
Наблюдателите забелязаха и едно интересно съвпадение, когато бе изтреляна първата совалка. Само 52 минути преди нейния старт от базата Вандерберг полетя движещия се със скорост 21,000 км/ч експериментален хиперзвуков самолет HTV-2 (полетът му продължи само 9 минути, след което се отклони от курса си и бе взривен). Тези все още експериментални хиперзвукови самолети са предназначени само за едно – за не повече от час те трябва да достигнат коя да е точка на Земята и да унищожат намиращите се там цели.
И последното съображение, което идва наум, когато се гадае за задачите на X -37B. Всякакви шпионски данни, снимки, прехванати радиосъобщения, резултати от проведени тестове... всичко това може да бъде предадено по радиото. Което означава, че не само информацията, но и самият товар на минисовалките е достатъчно ценен, за да бъде той върнат на Земята и при това възможно по най-безопасния начин.
Всичко това свежда целите на X- 37B до две най-вероятни възможности. Едната от тях бе публично предположена от китайците и не е трудно за досещане, че става въпрос за някакъв вид експериментално оръжие от типа космос-земя.
Другата възможност е много по-прозаична и се нарича... бюрокрация. Напълно е възможно военните да използват полетите за съвсем банални изследвания и наблюдения, опитвайки се да оправдаят финансирането на програмата.
Каквата и да е истинската причина обаче, едно е ясно – минисовалките X - 37B са забележително техническо постижение. Данните, натрупани от техните полети, със сигурност ще помогнат при конструирането на много по-съвършени пилотируеми совалки в близкото бъдеще.
Редактор: Генко Велев