Ако останат затворени само нощните заведения, защото и това не е ясно, най-вероятно ще се стигне до затварянето на всички заведения, 120 000-130 000 души остават без работа. Когато става дума за затваряне на нощния живот на България трябва да се има предвид, че става дума за охранителни фирми, почистващи фирми, диджеи, артисти, певци, после идват бармани, сервитьори и най-накрая собствениците.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
За 24 часа остават 120 000 души на улицата без план как ще прекарат следващите месеци. Това каза председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов преди началото на срещата на заведенията, предаде БГНЕС.
На нея собственици на заведения ще обсъдят какво да правят с персонала си.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
„На днешната среща се очаква да се разберем какво ще правим оттук насетне с бранша и какво ще се случи с работещите в него. След заповедта онзи ден за София, сега ще има заповед за цялата страна най-вероятно. Знаете, че като тръгне нещо от София стига бързо и до провинцията. Очакваме до 7 или 10 дни да бъдат затворени всички заведения и тогава става дума за над 400 000 души. Трябва да има някакъв план какво се случва с работещите в този сектор. Отново се затваря само нашият бранш“, коментира Алибегов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
В отговор на БГНЕС дали са готови да излязат на протест, той каза, че винаги са в готовност да излязат на улицата, но дават време държавата да чуе исканията им и да обезпечи хората, които остават без работа.
Той добави още, че мярката 60/40 е неприложима когато бизнесът е неработещ, затова трябва да се намери друг вариант за подпомагането на служителите и бизнеса, докато той принудително е затворен.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
На въпрос как приемат действията на общината, след като миналата седмица след среща със здравния министър обявиха, че днес ще чертаят допълнителни мерки, които да се въведат с цел да не се затварят заведения, Алибегов каза, че не приема действията им и фокусът на обсъждането им днес ще е друг.
Илко Илиев, който има нощно заведение, но представлява и танцьори, музиканти, изпълнители, заяви, че това е поредният удар върху сектора и отново те са изкупителната жертва.
„Разказаха ни играта за пореден път. Този път трябва да има нещо насреща. През миналите 4 месеца не съм изкарал една стотинка. Кой ми плаща ипотеките, лизингите. Държавата не ни даде една стотинка. Схемата 60/40 при кого проработи - „Лудогорец“, каза той.
Илиев припомни, че те са приели всякакви ограничения и въпреки това отново те понасят удари.
„Защо не погледнат училища, болниците, полицията. Това са хората, които са на първа линия и имат най-много заразени. В нощните заведения почти няма заразени“, убеден е Илиев.
Той призова да се вземат адекватни, а не хаотични решения.