„Имаме медицински стандарт за спешна медицинска помощ , в който ясно е описано, че когато един пациент постъпва в спешно приемно отделение, преди неговата регистрация се прави триаж от съответните медици и едва след това се пристъпва към регистрацията му“, посочи адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова. Тя коментира случая с починалата жена пред регистратурата във врачанската болница.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
„В отделни случаи се дава възможност регистрацията да не се случва на така наречената регистратура, а да стане в последствие. Основната грешка е забавянето с ненужни административни действия. Отделно от това, правенето на COVID тест с оглед на състоянието на болната, не е най-важното“, смята още адвокатът.
Според нея това нарушение се дължи на две причини.
„Първата е липсата на достатъчно персонал навсякъде – в центровете за Спешна медицинска помощ, както и в Спешните приемни отделения. Втората причина е, че медиците не познават стандартите и не познават правилата за работа“, отбеляза Мария Петрова.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
„Ако мога да направя аналогия, това прилича да дадем шофьорски книжки на хора, които никога не са чели Закона за движение по пътищата. Това кой с какъв стаж е, дали медицинската сестра може да разпознае спешно състояние – отговорите също са в съответните нормативни актове“, каза още адвокат Петрова по БТВ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
В стандарта за Спешна медицинска помощ всичко е описано, въпросът е до каква степен тези хора са обучени и знаят какви са задълженията им, припомни тя.