От 75 милиона население на Турция, имаме почти 75 хиляди с бъбречни проблеми. Това каза проф. Алихан Гюркан, висококвалифициран хирург от Турция, на Четвъртия международен медицински конгрес на Югоизточноевропейския медицински форум (ЮЕМФ) в Словения, съобщи Агенция „Фокус”.
Още: КЗП се самосезира за вейпа, пушен от починалото 14-годишно момче
Още: Предложение: Регистрираме се на служебен адрес, ако нямаме имот или не живеем под наем
„Започнахме програмата си преди 10 години; имаме 60 центъра за бъбречни трансплантации и 30 центъра за трансплантации на черен дроб. Резултатите от трансплантация на бъбреците са много по-добри от резултатите от диализа. Едно изследване, направено сред 10 хиляди пациенти в Турция през 2009 година, показва, че разходите ни през следващите години ще възлизат на 10 – 12 милиарда долара и нашата цел е да правим по 5000 трансплантации годишно. Правим го, защото това е по-доброто лечение, и удължава живота.
При нас 80% от трансплантациите идват от живи донори. Платените донори са ограничени само до турски граждани, ограничени са нероднински свързаните трансплантации”, обясни той.
При процента на донорството, Турция е лидер, но само при донорство от живи донори. Задължително е кръвната група да съвпада, но трябва да има и съвместимост на тъканите при живите присаждания. Миналата година само 500 – 600 бъбрека дойдоха от живи донори, останалите бяха от мъртви.
„Нямаме основни противопоказания при донорство, понякога приемаме инфектирани донори, понякога донори с рак. Спазваме международните изискания.
Още: Специализиран екип от армията унищожи мина край София (СНИМКА)
Още: Времето утре - 3 януари 2025 г.
Имаме система за споделяне на органи, Турция е разделена на девет области и системата се контролира на правителствено ниво”, посочи проф. Гюркан.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вегануари в Kaufland предлага многообразие от богати на протеин храни
Още: Проф. Павлов: Вместо църквата да се плаши от разкол, да спре да следва руски мантри
По принцип пациентът трябва да тежи над 10 килограма, за да може да му се извърши трансплантация на бъбрек. В Турция са извършвани успешни трансплантации на деца на 8 година и на 7.5 години.