Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5000 фирми се проверяват заради данък "уикенд"

15 декември 2016, 17:10 часа • 1600 прочитания

Националната агенция за приходите (НАП) проверява 5000 фирми, които не са декларирали т. нар. данък "уикенд", съобщи шефът на дирекция "Комуникация" във ведомството Росен Бъчваров, цитиран от БНР.

По думите на Бъчваров за тези компании има ясни доказателства, че служебно имущество се ползва и за лични цели, въпреки че е приспаднат целият данъчен кредит.

"Това, което иска НАП да направи, е не да направи ревизия, да обложи компанията с лихвите за пет години назад и да събира принудително тази сума, продавайки, ако щете, имуществото. Идеята е самата компания да намери разумната граница какво е съотношението между личното и служебното ползване и да начисли дължимия данък сама", посочи Бъчваров пред националното радио.

В началото на 2016 г. НАП за пръв път реално започна да събира ДДС върху личното ползване на фирмени активи (т. нар. данък "уикенд"). По-късно, в средата на септември, със задна дата от 1 януари 2016 г., бе въведен и втори данък – по избор подоходен или корпоративен, върху самия непаричен доход за служителите, за какъвто се води ползването на служебен автомобил, компютър или друго.

Така на фирмите се наложи да избират дали да плащат 10% върху доходите на служителите в натура или ще начисляват 10% подоходен данък плюс осигуровки, предвиждат промените.
В резултат, освен че плаща ДДС върху част от ползваните фирмени активи, бизнесът вече трябва да внася и преки данъци.

Въведоха се и числови прагове, които показват каква част за конкретни видове активи се приема, че е за лично ползване, и каква - за служебно. Например за служебните автомобилите бизнесът сам може да определя доколко колите се ползват за лични нужди според изминатите километри. Дава се възможност и да се избере фиксирано разделяне - 50 на сто за служебни цели и 50 на сто - за лични.

При определяне на данъчната основа за разходите в натура, свързани с недвижимо имущество, когато те не могат да бъдат разпределени чрез измерване, общият размер на всички разходи, свързани с недвижимото имущество, се умножава или по съотношението между площта за лично ползване и общата площ на съответното недвижимо имущество, или по съотношението между часовете за лично ползване и общите часове.

Данъчната основа за активите, които не са коли или имоти, ще е 20% от общия размер на всички разходи, свързани със съответния актив, освен ако данъчно задълженото лице не обоснове документално друг размер на основата.

Данък "уикенд" няма да се плаща за мобилни телефони и лаптопи, но данъчните власти ще следят дали броят на устройствата в дадена фирма съответства на броя на служителите и дейността й, стана ясно в четвъртък по време на семинар за промените в данъчните закони за 2017 г., съобщи още националното радио.

Събираемостта на ДДС върху активите за лично ползване е сравнително слаба.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес