5000 лева на километър е сумата, която трябва да се плаща от общината на месец, за да могат гражданите от вилните зони и близките населени места край Русе да пътуват без винетки. Това означава, че за да се преместят знаците по входно-изходните артерии на града и се изпълнят исканията на хората, общината трябва да задели допълнително 120 000 лв . за поддръжката на 24 км.
Още: Слънчево, но с жълт код в началото на деня: Прогнозата на Никол Станкулова
Още: Биляна Петрова припомни как се спасяват деца на пътя: С проект, спрян преди години
Новината съобщи началникът на Дирекция "Екология и транспорт" в Община Русе Георги Игнатов по повод постъпилите сигнали на граждани от ДЗС и вилна зона, че се налага да стигат дотам с винетка.
Агенция „Пътна инфраструктура“ има споразумителен протокол с Община Русе за 226 000 лева, които са за поддръжка на около 40 километра републикански пътища.
Ако се направи исканото разширение с 24 километра, това означава, че или от АПИ ще трябва да отпуснат допълнителни средства или Общината да задели още 120 000 лв. от своя бюджет, тъй като разходът за поддръжка на 1 километър автомобилен път е 5000 лева.
Още: Най-важните новини за деня: 28 април 2025 г.
Още: При какви условия се задейства системата BG-ALERT? Отговаря гл. комисар Александър Джартов
Табелите на град Русе са поставени с решение на Общинския съвет през декември 2008 година. Три години по-рано те са били изместени там, където в момента настояват хората от засегнатите райони.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проф. Георги Фотев: Тези, които питат какви са тези европейски ценности, са срещу България (ВИДЕО)
Още: Изобилие от агнешко и свежи продукти за семейната трапеза в Kaufland
"Експериментът" тогава показал обаче, че разходите за общинския бюджет се удвояват. Преместването на табелите би означавало допълнителния ресурс и за фирмите по сметосъбиране и извозване, снегопочистване и ремонт на пътя, с които Общината има сключени договори, припомня БГНЕС.